BiH

Psihološka podrška u doba pandemije: Građani se bore sa različitim osjećajima straha, zabrinuti su i loše spavaju




Plavi telefon, savjetodavna linija za djecu i mlade proširila je svoje radno vrijeme te je sada dostupna i vikendom u terminu od 09:00 do 13:00, dok je radnim danima linija dostupna od 09:00 do 17:00.

 Broj Plavog telefona je 080 05 03 05.

Možda će Vas zanimati i:

“Naime, Plavi telefon je od 13. marta dostupan za sve građane iz cijele Bosne i Hercegovine, a koji imaju problem koji se tiče trenutnog stanja sa pandemijom COVID-19. Svjesni da pandemija i sve mjere koje su preduzete mogu izazvati različite neprijatnosti građanima, te povećanu potrebu za psihološkom podrškom, odlučili smo da svoj fokus sa djece proširimo i na sve ostale građane BIH. U saradnji sa Društvom psihologa Republike Srpske, oformljen je i tim psihoterapeuta kojima će, ukoliko bude bilo potrebe, biti proslijeđeni pozivaoci kojima je potrebna intezivnija podrška”, kaže Saša Risojević, direktor Udruženja Nova generacija.

Dodaje da je za 15-ak dana rada imaju 150 propuštenih poziva tokom dana vikenda, nastojali su da prošire radno vrijeme i tako odgovore na većinu upućenih poziva.

“Zhvaljujući partnerstvu sa organizacijom ‘Save the Children’ ovo proširenje je omogućeno.
Do sada smo primili preko 190 poziva naših sugrađana, koji su upravo u vezi sa situacijom sa pandemijom COVID-19. Građani nas većinom pozivaju zbog različitih osjećanja straha, zabrinutosti, usamljenosti te problema sa snom. Na liniji su angažovana dva obučena savjetnika kao i volonteri/savjetnici koji imaju dugogodišnje iskustvo u radu na Plavom telefonu”, ističe Saša.

Snježana Ivanović, MA psihologije i koordinatoirca Plavog telefona rekla je nedavno za BUKU da je većina poziva koje dobijaju informativnog karaktera, gdje se građani raspituju u vezi sa tim gdje dobiti informacije o virusu. Kada su u pitanju savjetodavni pozivi, najčešće teme su strah, anksioznost i usamljenost.

„Ovo je period kada se svima život veoma promijenio, kako se najbolje nositi sa tim? Svaka promjena sa sobom nosi izazove. Ovo jeste situacija u kojoj se mnogim ljudima život značajno promjenio, iz tog razloga bi bilo dobro da uzmemo vremena i da razmislimo o novoj strukturi našeg dana za ovu situaciju. Ljudi se osjećaju sigurnije kada imaju jasnu strukturu, iz tog razloga promjene mogu da budu veoma stresne. Važno je, takođe, da razmislimo o tome na koji način obavljati sve one obaveze koje imamo, a da ostanemo odgovorni i prema sebi i prema drugima. Ovdje nam mogu pomoći sve mjere i preporuke koje izdaju nadležne institucije, a koje se odnose na zaštitu od zaraze virusom. Važno je i da budemo svjesni da će na početku vjerovatno biti teško da se naviknemo na novu situaciju i na novu strukturu, iz tog razloga je važno da budemo nježni prema sebi i da se ne ljutimo na sebe ukoliko na početku malo odstupamo od naše nove strukture i teško joj se prilagođavamo, to je sasvim normalno prilikom stvaranja novih navika“, kaže za BUKU Snježana Ivanović.

Podsjetimo da je Udruženje „Nova generacija“ iz Banje Luke pokrenulo Plavi telefon 2013. godine koji je bio namjenjen da pruži savjetodavnu i psihološku podršku djeci i do danas je  primio više od 15 800 poziva. Zahvaljujući kompaniji Mtel usluga je potpuno anonimna i besplatna za sve linije mobilne i fiksne telefonije u BIH.

 Broj Plavog telefona je 080 05 03 05.

Izvor: 6yka.com

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button