BiHLifestyle

Suho meso omiljeno balkansko predjelo, da li je zdravo ili ne?







U hladne, sive dane miris dobre pečenice uz koju ljutu rakijicu zagrijava nam i tijelo i duh.

Gotovo da nema slavljeničke gozbe u BiH koja ne sadrži domaće suho meso. Suho meso, domaći sir. paradajz, idealna kombinacija meze, doručka, ručka, večere, ma koji god obrok da odaberete, s njim pogriješit ne možete.  Zato nije ni čudo da prerada mesa u razne vrste pršuta i suhomesnatih proizvoda ima relativno najdužu historiju.

Suho meso je osnovni sastavni dio meze, tipičnog balkanskog predjela.

Možda će Vas zanimati i:

Još kada nana i mama urežu komadiće suhog mesa u krompirušu, pa nestane čitave tepsije u roku od pet minuta.

Ali, koliko god to obožavamo da jedemo, toliko su i pojedina istraživanja pokazala da su suhomesnati proizvodi kancerogeni, ali nutricionisti skoro jednoglasno tvrde da su rizici neznatni ako ove namirnice jedete u umjerenim količinama.

“Namirnice kao što su usoljeno meso i suhomesnati proizvodi sadrže nitrate i nitrite, koji se u želucu pretvaraju u nitrozamine. To su opasne kancerogene supstance, ali samo za neke vrste životinja, dok nije potvrđeno da imaju negativno dejstvo na ljudsko zdravlje”, kaže Mirjana Ljutić, nutricionistkinja.

Ona dodaje da, ako se raznovrsno hranite i povremeno jedete suhi vrat ili goveđu pršutu, nema razloga da brinete.

“Osušeni, pa odimljeni proizvodi mogu da se čuvaju veoma dugo, a pri tom možete da ih spremate na razne načine. Ne morate da ih jedete samo u sirovom stanju, već možete i da ih kuhate ili pečete. Ovakvo meso ima izuzetnu energetsku vrijednost i dobra je hrana za hladne dane”, savjetuje Ljutićeva.

 



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button