Biznis

BH ENGINEERING WEEKS 2019. TUZLA // Šta Tuzla dobija i gubi: Termoelektrana Tuzla Blok 7 (FOTO)




Tuzla je danas i sutra domaćin Druge međunarodne “Sedmice inžinjerstva u BIH”, događaja koji u našoj zemlji okuplja ne samo injženjere, nego i vlasnike uspješnih kompanija, te akademsku elitu iz zemlje i iseljeništva.

Jedna od današnjih tema je “Šta Tuzla dobija i gubi: Termoelektrana Tuzla Blok 7 “ sa moderatorom mr. Admirom Čavalić, direktorom udruženja “Multi” Tuzla, a govorio je gospodin dr. Anes Kazagić, energetski menadžer JP EPBiH i vodeći saradnik za razvoj proizvodnih elektroenergetskih objekata.

Razgovaralo se o tome koliko je Blok 7 ekološki dobar, te da uprkos globalnoj priči o energetskoj tranziciji, stvari ne idu onim tokom kakvim se očekuje. Kako je istaknuto, BiH je ovisna o proizvodnji električne energije iz uglja (60%) i ne može bez uglja u bližoj perspektivi zadovoljiti svoje potrebe za električnom energijom.

Shodno tome, ako bi se desila brza transformacija i izbacivanje uglja iz upotrebe, desio bi se veliki poremećaj tržišta električne energije u BiH, u smislu snabdijevanja i cijena električne energije.

Inače, dr. Kazagić rođen je 12.09.1973. u Goraždu. Diplomirao je na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu 2001. god, gdje je stekao i zvanje magistra tehničkih nauka (2006 god.) te doktora tehničkih nauka (2009 god).

Zaposlen je u JP Elektroprivreda BiH d.d. – Sarajevo u Sektoru za strateški razvoj, kao vodeći stručni saradnik za razvoj proizvodnih elektroenergetskih objekata, a obavlja i dužnost menadžera energetske efikasnosti u kompaniji. Bio je učesnik svih projekata rekonstrukcija/modernizacija termoblokova u TE Tuzla i TE Kakanj. Trenutno je voditelj više investicionih i razvojnih projekata, uključujući i međunarodne Horizont 2020 projekte u koje je uključena EPBiH.

Posjeduje istraživački background iz oblasti sagorijevanja uglja, kosagorijevanja biomase te održivosti energetskih sistema. Učestvovao je u više domaćih i internacionalih naučno-istraživačkih projekata. Objavio je preko 100 radova u indeksiranim svjetskim energetskim časopisima (Energy, Applied Energy, Thermal Science i dr.) kao i na konferencijama sa međunarodnom recenzijom.

Član je više internacionalnih i domaćih strukovnih udruga: Internacionalnog Instituta za sagorijevanje, gdje je i predsjednik regionalne Jadranske sekcije – ASCI (Adria Section Combustion Institute), član je BH komiteta Internacionalnog vijeća za velike elektroenergetske sisteme – CIGRE, gdje je ispred BiH član Carbon Pricing radne grupe, a član je i udruženja termoenergetičara u BiH.

Živi u Sarajevu, oženjen je i ima dvoje djece.

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button