Laka dostupnost meda na tržištu često u pitanje dovodi kvalitetu, pa nam može biti od velike pomoći poznavati razliku između lažnog i pravog meda.
Kako utvrditi kvalitet meda kod kuće
Iako je samo detaljnom analizom moguće provjeriti pravi sastav meda, na raspolaganju su testovi koji pomažu odgonetnuti porijeklo i kvalitet meda.
Ako ste kupili industrijski med u prodavnici, čitanje sastava na poleđini tegle prvi je korak koji će pomoći u odabiru kvalitetnog i čistog meda koji u sebi ne sadrži aditive. Prizvođači naime moraju naznačiti sastav meda i njegov postotak u količini.
Prirodni med nije ljepljiv, testiranje je moguće ukoliko malo meda protrljate između prstiju, pravi med trebao bi se upiti u kožu. Ukoliko masa trljanjem postaje ljepljiva znači kako takav med sadrži šećer ili neke druge umjetne zaslađivače.
Kvalitet meda možemo utvrditi i zagrijavanjem
Ako stavite kašiku meda u posudu i potom ga zagrijte na visokoj temperaturi u mikrovalnoj pećnici. Pravi med će se karamelizirati, dok će lažni postati pjenast i prepun mjehurića.
Također, par kapi meda na papirnatom ubrusu otkriva čistoću sastava. Naime ukoliko med nakon nekog vremena ne probija papir znači kako je čist. U protivnom onaj koji sadrži vodu u svom sastavu probit će papir nakon samo par sekundi.
Trik kojim se pčele služe u obrani od nepoželjnih gostiju u svojoj košnici, kao što su mravi siguran je test za kvalitet meda. Stoga jednostavno malo meda stavite u blizini mravinjaka, ukoliko je prirodan mravi će ga zaobići.
Voda pomiješana s čistim medom najlakši je test kvalitete meda. Naime čisti med će se u vodi zgrudati i pasti na dno čaše, dok će se lažni početi otapati. Također, bockanje u ustima i jezika uzrokuje čisti prirodni med, dok lažni nema takav učinak.
Med namažite na šnitu kruha. Ispod čistog meda kruh će postati tvrd, dok će lažni navlažiti površinu zbog količine vode u svom sastavu. Ako pomiješate malo meda sa žumanjkom. Kada istučete žumanjak, ako je med pravi izgledat će kao da je kuhan.
Čisti med se s vremenom kristalizira, lažni i nakon podužeg pohranjivanja zadržava tekuću formu poput sirupa.
(Hayat)