Lifestyle

15 načina da i vaša djeca budu bezbjedna na plaži i bazenu ovog ljeta







Ljeto je najbolje vrijeme u godini za boravak kraj vode, bila to plaža, jezero, rijeka ili bazen. Ali ovo vrijeme za brćkanje ujedno predstavlja i rizik za djecu, čak i onu koja znaju plivati. Vrlo je važno – čak i spasonosno znati kako učiniti boravak djece u blizini vode bezbjednim.

1. PROVJERITE MJERE BEZBJEDNOSTI

Počnite tako što ćete provjeriti već postavljene mjere bezbjednosti za sve aktivnosti u vodi u kojima će učestvovati i vaše dijete.

Provjerite da li će tu biti spasioci, dovoljno odraslih osoba ukoliko je riječ o zabavi na bazenu, sigurnosna oprema ili svjetla, ograde i kapije koje sprječavaju da mlađi slučajno upadnu u vodu.

2. PROVJERITE DUBINU VODE

Provjerite koliko je bazen dubok i gdje tačno počinje naglo udubljenje, ukoliko postoji.

Provjerite sa spasiocima ili na mapama koliko daleko od obale je plićak i postavite djeci granice do kojih mogu da idu. Nemojte pretpostavljati da je plitko ukoliko se i sami niste uvjerili u to.

3. INFORMIŠITE SE O PLIMI I OSJECI

Saznajte kada dolazi do plime i osjeke na plaži (ili velikom jezeru) kako biste mogli biti sigurni da nećete biti odsječeni od izlaza sa plaže kad nadođe voda.

Takođe, vodite računa o znakovima i drugim informacijama o mogućim virovima i jakim strujama u kojima ćete plivati.

4. PLIVAJTE I IGRAJTE SE PARALELNO SA OBALOM

Učite i ohrabrite djecu da plivaju i igraju se paralelno sa obalom umjesto da plivate direktno u okean. Ostanite što je moguće bliže obali bez da se odreknete zabave i dobre fizičke vježbe koju dobijate plivanjem.

Naučite stariju djecu kako da procjenjuju udaljenost kada su u vodi.

5. VODITE RAČUNA O PROMJENAMA VREMENA

Provjerite vremensku prognozu prije nego što dopustite djeci da čitav dan provedu na bazenu ili plaži. Naučite ih da izađu iz vode kada se vrijeme naglo pogorša ili praktično niotkuda naiđe oluja. Grmljavina je vrlo rizična i svi bi trebali izaći iz vode na prve naznake kiše ili oluje, čak i ako živite na mjestu gdje je to svakodnevna pojava.

6. ZAŠTITITE IM KOŽU

Zaštita u blizini vodi uključuje i brigu o koži djece. Voda pojačava i reflektuje zrake sunca, osnažujući njihov efekat. Djeca (ali i odrasli!) trebali bi nanijeti velike količine vodootporne kreme za sunčanje, sa , faktorom od najmanje 35 i redovno ga ponovo nanositi (provjerite etiketu za više informacija). Bebe i mala djeca takođe trebaju nositi šešire koji im štite oči od sunca. Ako ćete na plaži provesti čitav dan ponesite kišobran ili šator koji se lako postavlja – neku zaštitu od sunca za čitavo tijelo.

7. DRŽITE DJECU NA OKU

Većina utapanja se dogodi djeci do 5 godina starosti a uključuje vanjske džakuzije ili bazene. Gotovo tri četvrtine tih utapanja se desi kod kuće, a nije isključena ni vrlo plitka voda, te djecu ne treba ostavljati bez nadzora. Iako se pomisao da samo brzinski pronađete telefon ili utrčite u kući po grickalice može činiti primamljiva, izvadite djecu iz bazena ili zamolite neku drugu odraslu osobu da vas odmijeni prije nego što se udaljite makar na minut.

8. ČASOVI PLIVANJA

Ako će se vaše dijete nalaziti u blizini vode, razmislite o tome da ih upišete na časove plivanja čim napune 2 ili 3 godine. Trebali bi znati plivati prije nego što počnu ići na kupanje bez vas. Ako vaše dijete nije pretjeran ljubitelj časova plivanja ili vode uopšteno, nikada ga nemojte ostavljati bez nadzora u blizini vode.

9. UPOZNAJTE SE SA OPASNOSTIMA

Upoznajte se sa opasnostima mjesta na kome ćete plivati, bile to stjenovite plaže, gadni virovi ili velike gužve. Ako ste se uputili na plivanje na mjesto koje ne poznajete, provjerite ga prije nego što dopustite djeci da idu i upozorite ih na šta mogu naići.

10. NIKAKO NAGLAVAČKE

I djeca i odrasli bi se niz tobogon uvijek trebali spuštati tako da im noge prve dolaze do vode. I odrasli i djeca se na toboganu mogu povrijediti ili nagutati vode, a za djecu je rizik još i veći. Položaj tijela tako da vam se noge prve spuštaju vam omogućava bolju preglednost i brže reagovanje ukoliko dođe do nekog neželjenog događaja.

11. PLIVAJTE SA DJECOM

Dozvoliti djeci da se sami igraju u vodi je dobro, ali prvo plivajte sa njima.Pokažite im kako da budu bazenu bezbjedni u i pomozite im da otkriju efikasnije plivačke pokrete. Nemojte samo sjediti kraj bazena (ili U bazenu) i pustiti djeci da se prskaju bez nadzora. Uđite unutra s njima.

12. OPREZNO KORISTITE IGRAČKE NA NADUVAVANJE

Budite pažljivi  sa igračkama na naduvavanje i drugim stvari za zabavu, naročito u privatnim bazenima. Vrlo lako se mogu izduvati i prevrnuti, a mala djeca mogu ostati zarobljena u njima naglavačke ili u potpunosti ispod njih. Ako morate imati igračke na naduvavanje, razmislite o tome da koristite sitnije stvari poput lopti ili drugih manjih predmeta koji ne služe za penjanje.

13. NEMOJTE PLIVATI U BLIZINI KEJEVA ILI STIJENA

Skakanje sa kejeva može biti svojevrsan dokaz zrelosti u nekom zajednicama, ali za malu djecu predstavlja veliki rizik od povrede. Kejevi i područja sa velikim stijenama su opasni ako naiđu talasi i bace malene na njih. Svoje područje za plivanje odvojite što je moguće više od ovih tvrdih površina. Ako ne postoje druge mogućnosti, izađite iz vode ako su talasi prejaki.

14. LOKALNA STVORENJA IZ VODE

Kao i sa vremenom, važno je znati kakva stvorenja plivaju u vodi u kojoj provodite vrijeme i prepoznati ako su opasnaa. Generalno, životinje nastoje da se drže podalje od ljudi, a napadi ajkula vrlo su rijetki. Međutim, krokodili mogu biti opasni, kao i neke vrste riba i drugih morskih životinja. Obratite pažnju na znakove opasnosti i nemojte ulaziti u vode za koje niste sigurni.

15. HIDRIRAJTE SE

Samo zato što se nalazite UNUTAR vode ne znači da je ne trebate piti. Plivanje i trčanje po plaži izaziva znojenje, što predstavlja gubitak vode za organizam. Važno je hidrirati se, naročito ukoliko je vruće. Zato je dobra ideja da djeca s vremena na vrijeme prekinu igru i napiju se vode prije nego što nastave praviti pješčane skulpture.

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button