BiH

NEUM: Blokirana granica, Dubrovnik odsječen od ostatka Hrvatske




U Neumu je trenutno blokirana Jadranska magistrale koja povezuje ovo mesto sa unutrašnjošću BiH, Dubrovnik je odsječen od ostatka Hrvatske.

Blokada magistralnog puta počela je incidentom kada se vozač automobila pokušao probiti kroz kordon demostranata.

Možda će Vas zanimati i:

U Udruženju “Naš Neum”, koji su i organizovalo današnji protest i blokadu, kažu da su na ovaj korak bili prinuđeni jer političari već godinama daju obećanja da će preduzeti korake i omogućiti normalnu saobraćajnu komunikacije građana jedinog bh.grada na moru, ali i svih onih koji kroz njega prolaze.

Naime zbog saobraćajnih gužvi prema graničnim prijelazima Klek-Neum i Neum II-Zaton Doli ,Neumljani su za vrijeme trajanja turističke sezone da bi otišli bilo gdje, prisiljeni ili čekati u kilometarskim kolonama na granicama po više sati na visokim temperaturama ili riskirati vlastiti život i automobil na uskoj i opasnoj seoskoj cesti preko Svitave.

Prijedlog za rješenje problema, prema opštinskim vlastima, s kojima se slažu i organizatori današnjeg protesta, je da se za ljude s neumskom adresom otvori malogranični prijelaz Radež – Vukov Klanac prema Opuzenu i Metkoviću te prijelaz Imotica – Duži prema Dubrovniku. Najviše je to, kako ističu, zbog svakodnevnih potreba stanovništva, hitnih slučajeva, odlaska ljekaru, djece u škole i slično. Blokada će trajati pola sata.

Put koji se godinama čeka

Jedini bh. grad na obali Jadranskog mora čeka završetak puta  prema Stocu već duže od 30 godina. Naime još davne 1984. godine između Neuma i Stoca izgrađeno je tek 15 kilometara puta, nakon čega je gradnja zaustavljena. Dvadeset godina poslije projekt je nastavljen gradnjom koja je zaustavljena na dodatnih šest kilometara.

Da je upravo saobraćajna izolovanost Neuma od ostatka države glavni problem za razvoj turizma, te da postojeći put preko Svitave, koji najviše podsjeća na krivudavu ‘kozju stazu’, ne omogućava normalan saobraćaj, smatra i Andrija Krešić, direktor Turističke zajednice Hercegovačko neretvanske županije.

Bez brze magistrale, koja bi vodila od Neuma preko Stoca do Mostara, kako je ranije za Buku rekao Krešić, za turizam se ne može učiniti mnogo.

„Znate li gdje putuju turisti iz Beograda? U Rijeku, jer imaju dobar auto-put i nikome se sigurno ne lomata preko loših puteva kroz BiH do Neuma. Turisti iz Bihaća, takođe ne dolaze u Neum. Oni zbog dobre putne komunikacije idu u Zadar, a turisti iz Hercegovine idu u Split. I sve dok loš put ovu destinaciju povezuje s unutrašnjosti BiH, turizam će trpiti“, kaže za Buku Krešić.

Nedostaju plaže i kapitalnim projekti

Dodaje da u samom Neumu ima dovoljno smještajnih kapaciteta, oko 14 hiljada kreveta, ali da nedostaje plaža i po tom pitanju će se u budućnosti nešto morati uraditi.

I nerješeno pitanje granice na moru, u velikoj mjeri koči napredak neumske opštine. Zbog nerješenog pitanja granice na moru već godinama se ne donose kapitalni projekti koji bi oživili turizam u Neumu i okolini.

Krešić kaže da je malo toga urađeno i na preostalih 20-ak kilometara koliko BiH izlazi na more. Zemlja je uglavnom u privatnom vlasništvu tako da na vrlo malom prostoru u priobalju postoji regulacioni plan.

Prema njegovoj ocjeni u promociju turizma se treba uključiti i šire zaleđe, kako bi turističke agencije u sklopu svoje ponude mogle predstaviti i obilazak pećine Vjetrenice,  Međugorja i slično.

„Posljednjih godina počele su  aktivnosti u neumskom zaleđu oko seoskih domaćinstava. Istina, ruralni turizam je kod nas u povojima, ali ima nekoliko objekata, manjih kapaciteta koji promovišu seoski turizam, ali uglavnom se još uvijek sve svodi  na degustaciju domaćih proizvoda“ priča nam Krešić i dodaje da je sve to ipak prevelik zalogaj za lokalnu vlast, te da je krajnje vrijeme da se u cijelu priču uključi i država.

„Političarima su puna usta priče o turizmu, međutim kada je riječ o konkretnim projektima izostaje svaki oblik pomoći i podrške. A bez političke podrške, a pogotovo sa nivoa BiH, za turizam se ne može puno učiniti. Prevelik je to zalogaj za opštinu Neum ili Hercegovačko-neretvansku županiju“, kaže nam Krešić.

Povoljne cijene smještaja, hrane i pića

Bez obzira na sve probleme sa kojima se Neum susreće, prošlogodišnja turistička sezona je ocjenjena kao najuspješnija u posljednjih nekoliko godina.

Broj turista, uglavnom stranih, je sve veći. Riječ je o, Francuzima, Česima, Poljacima, Austrijancima, Nijemcima, Korejancima.

Bh građani ipak radije biraju hrvatsko i crnogorsko primorje iako su ovdje smještaj, hrana, piće i shoping dosta povoljniji.

Tako dvokrevetni apartman u Neumu, s balkonom i pogledom na more, košta između 100 i 120 maraka za noć.

U hotelima je nešto skuplje.

Ukoliko se odlučite za malo udaljeniji smještaj, iznad magistrale, cijena je znatno niža, a zavisi i od toga šta gost želi, odnosno da li su to apartmani sa upotrebom kuhinje, uz klimu, TV, imaju li svoj parking, garažu. Sve to utiče na cijenu, koja se u udaljenijim apartmanima od mora kreće od 15 do 30 KM po krevetu.

Međutim ukoliko se misli ući u jednu ozbiljniju turističku priču, u Neumu i oko njega, treba se još puno toga uraditi.

A do tada, prihvatljive cijene, par kamenih plaža i malo mora, ostaće jedini razlog zašto se turisti odlučuju svoj godišnji odmor provesti u ovom gradu.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button