Svijet

Znanje prije svega: Ovako se studira u Alepu




Kažu da su studentske godine najbolje godine, ispunjene izlascima, zabavama i novim prijateljima i poznanstvima, no realnost jednog studenta u zaraćenoj zemlji je drugačija. Mariam Hammadza iz Alepa je za Huffington Post pisala o trnovitom putu do diplome.

studentica

– Imala sam 18 godina kada je rat počeo, tek sam završila srednju školu i željela studirati poslovnu administraciju. Upisala sam fakultet u Alepu, no tokom mog prvog semestra na zgradu univerziteta pala je bomba i mnogi od mojih kolega su poginuli.

Srećom, ja nisam bila povrijeđena, ali sam pretrpjela težak šok. Nisam se osjećala sigurnom da napustim svoj dom, tako da sam odustala. Napuštanje fakulteta slomilo mi je srce, s obzirom da je obrazovanje jako važno za mene.

Počela sam tražiti online predavanja, ali zbog svog slabog znanja engleskog jezika, nisam zadovoljila sve uvjete i bila sam odbijena.

Slučajno sam pronašla University of the People (Univerzitet Ljudi), online univerzitet koji nudi pristupačnu edukaciju za studente širom svijeta. S obzirom da sam u Alepu, ponudili su mi posebnu stipendiju. The University of the People je obezbijedio stipendije za studente iz Sirije koji nisu bili u mogućnosti platiti školarinu od skromnih 100 dolara.

Nova šansa mi je vratila nadu i pomogla da se osjećam malo bolje, jer kada učim ne razmišljam o ratu. Sada svoje vrijeme posvećujem studiju, ponekad cijelu noć ostajem budna da radim na zadaćama i pročitam šta je obavezno. Prva sam osoba u svojoj porodici koja pohađa fakultet, moji roditelji često kažu da sam im ja ostvarila snove, s obzirom da oni nikada nisu imali šansu da studiraju.

Na početku je bilo jako teško fokusirati se na učenje kada su oko mene konstantno padale bombe, a profesori su često provjeravali da li sam živa. Tokom mog prvog semestra nestalo je internet konekcije u Alepu, a ja sam trebala raditi ispit, plakala sam satima jer sam mislila da neću moći završiti semestar.

Razmišljala sam o svim mogućim opcijama, čak sam htjela rizikovati i otputovati u drugi grad kako bih radila ispit. Na kraju sam nazvala sestru koja je mailom obavijestila univerzitet o situaciji u kojoj sam se našla. Imali su razumijevanja i produžili rok, tako da sam bila u stanju položiti sve ispite.

 

 

 

Izvor: avaz



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button