Zakon je usvojen glasovima 240 poslanika, uglavnom vladajuće AK Partije i opozicione MHP, a u pokušaju da se podrži Katar usred blokade u kojoj se našao. Prema saznanjima Al Jazeere, ovaj zakon trebao je biti ratificiran nešto kasnije, ali zbog trenutne situacije u Zaljevu, Turska je ubrzala njegovu ratifikaciju.
Nakon usvajanja, nacrt treba potvrditi predsjednik Republike, a stupit će na snagu nakon objavljivanja u službenim novinama. Šef iranske diplomatije Javad Zarif boravi u zvaničnoj posjeti Turskoj. On je ranije kazao da se u regiji događaju zabrinjavajuće stvari i kako Iran u tom kontekstu mora voditi bliske konsultacije sa Turskom.
U okviru zvanične posjete Zarif će se u Ankari sastati sa turskim kolegom Mevlutom Cavusogluom, a primit će ga i turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan.
Kuvajtski emir Sheikh Sabah Al Ahmad Al Jaber Al Sabah odletio je u Abu Dhabi, kako bi nastavio razgovore o rješavanju krize u Zaljevu, nakon što je u utorak razgovarao sa saudijskim kraljem Salmanom.
Ujedinjeni Arapski Emirati zabranili su svojim građanima da izražavaju naklonosti prema Kataru, a oni koji se na to ogluše mogu biti kažnjeni zatvorom u trajanju do 15 godina i novčanom kaznom od najmanje 136.000 dolara, objavili su u srijedu list Gulf News i televizija Al-Arabija.
“Stoga će odlučna akcija biti poduzeta protiv bilo koga ko pokaže simpatije ili bilo koju vrstu pristranosti prema Kataru, ili prema bilo kome ko se protivi poziciji Ujedinjenih Arapskih Emirata, bez obzira da li to bilo na društvenim mrežama ili u bilo kojem obliku pisane, vizualne ili verbalne forme”, rekao je državni tužilac Hamad Saif al-Shamsi, prenose mediji.
Vlasti Abu Dhabija zadužene za naftne terminale smanjile su restrikcije o kargu koji dolazi i odlazi za Katar, javio je Reuters.
Sada se navodi da je svim plovilima s katarskom zastavom i plovilima koja su u vlasništvu Katara, ili kojima upravlja ta država, zabranjeno pristati na naftne terminale.
Ranije se to odnosilo i na plovila koja dolaze ili odlaze za Katar.
Ponuda turskih izvoznika
Francuska je zatražila od Katara da odgovori na pitanja susjeda.
Christophe Castaner, glasnogovornik Vlade Francuske, kazao je da njegova zemlja ne zauzima ničiju stranu u krizi u Zaljevu, ali je istakao da “Katar mora potpuno transparentno i precizno odgovoriti na pitanja koja su jasno postavili susjedi te zemlje”.
U međuvremenu, turski izvoznici su kazali da su spremni udovoljiti potrebama Katara za namirnicama i vodom.
Mehmet Bujukeksi, predsjednik Udruženja turskih izvoznika (TIM) kazao je da su izvoznici spremni da popune praznine na tržištu hrane u Kataru, nastale nakon što su Ujedinjeni Arapski Emirati i Saudijska Arabija prekinuli trgovinske veze s Katarom.
Njemački ministar vanjskih poslova pozvao je zaljevske zemlje da nesporazume riješe dijalogom.
Nakon sastanka sa saudijskim kolegom, Sigmar Gabriel istakao je da je naišao na razumijevanje saudijske strane da već ionako tešku situaciju u regiji ne treba dodatno pogoršavati.
“Kao Evropljani, smatramo da moramo razgovarati i o drugim teškim temama, poput stanja ljudskih prava. Vjerujemo da nas politika direktne konfrontacije sa Iranom neće dovesti do boljeg rješenja”, kazao je Gabriel.
Saudijski ministar naglasio je da se nada da će zaljevske zemlje uspjeti riješiti krizu bez posrednika.
“Objasnili smo situaciju u vezi sa Katarom, razloge koji su nas naveli na taj korak, te kakvom se rezultatu nadamo. Nismo tražili posrednika. Mislim da ovo pitanje može biti riješeno unutar Vijeća za saradnju zaljevskih zemalja”, kazao je Adel al-Jubair.
Moskva je saopćila da ne postoji niti jedan dokaz da su ruski hakeri uključeni u katarsku krizu, nakon što je CNN objavio da američki zvaničnici vjeruju da su Rusi podmetnuli lažne vijesti.
Trump razgovarao sa saudijskim kraljem
“Umorni smo od reagiranja na neodržive banalnosti”, rekao je Andrej Krutskik, savjetnik za cyber sigurnost u Kremlju, za agenciju Interfax.
“Šta god se desi, to su hakeri. To su banalne tvrdnje i, kao i uvijek, nula dokaza je za to. Zaključci se izvode prije nego što se incidenti istraže”, rekao je.
Američki predsjednik Donald Trump razgovarao je sa saudijskim kraljem Salmanom o krizi nastaloj nakon što je nekoliko zemalja članica Vijeća za zaljevsku saradnju i Egipat prekinulo diplomatske veze s Katarom.
“Dva lidera su razgovarala o kritičnim ciljevima sprečavanja finansiranja terorističkih organizacija i eliminaciji promocije ekstremizma bilo koje nacije u regiji”, navedeno je u saopćenju Bijele kuće.
“Predsjednik je naglasio da je ujedinjeno Vijeće za zaljevsku saradnju ključno za poraz terorizma i promociju regionalne stabilnosti.”
Ranije je Trump na Twitteru napisao: “Tako je dobro vidjeti da se već isplatila posjeta saudijskom kralju i 50 država. Rekli su da će čvrsto odgovoriti na finansiranje ekstremizma i sve je upućivalo na Katar. Možda će ovo biti početak kraja horora terorizma!“
Nakon Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Bahreina, Jemena i Egipta, Jordan je saopćio da će smanjiti svoje diplomatsko predstavništvo u Kataru.
Erdogan kritizirao sankcije
Ova zemlja je također ukinula dozvolu za medijsku mrežu Al Jazeera, rekao je glasnogovornik jordanske Vlade Mohammad al-Momani.
Diplomatske veze s Katarom prekinula je i Mauritanija.
“Država Katar je povezala svoju politiku… u podršku terorističkim organizacijama i propagandi ekstremističkih ideja”, navodi se u saopćenju Ministarstva vanjskih poslova ove zapadnoafričke zemlje, članice Arapske lige.
Američki ministar odbrane James Mattis telefonom je razgovarao s katarskim kolegom, međutim, detalji razgovara nisu otkriveni, rekao je Reutersov izvor.
Pentagon je ranije hvalio Katar kao domaćina ključne američke baze i zbog “posvećenosti regionalnoj sigurnosti”. Turski predsjenik Recep Tayyip Erdogan kritizirao je sankcije Kataru.
“Turska će nastaviti razvijati veze s Katarom, kao sa svim našim prijateljima koji su nas podržali u najtežim momentima”, rekao je Erdogan, misleći na pokušaj puča prošle godine.
Katarski ambasador u SAD-u rekao je za Al Jazeeru da je kriza zasnovana na “izmišljenim optužbama”.
Izvor: agencije