Svi će se složiti s tim da je kulinarstvo nešto posebno, poput umjetnosti. Zato, da biste pripremali ukusnu hranu, potreban vam je ne samo talenat, već i škola. Osim toga, kao i svaka umjetnost, i kulinarstvo ima svoje tajne koje se prenose od usta do usta.
Evo nekoliko trikova, koji će jelo koje pripremate učiniti ne samo ukusnijim, već i dostojnim najboljih restorana na svijetu.
Volite čili papriku, ali strahujete od njene ljutine? Potrebno je samo da očistite papriku od sjemenki, odstranite pregrade iz nje i operete papriku u hladnoj vodi. Ukus će se zadržati, a ljutina će nestati.
Da biste pripremili krompir sa hrskavom koricom bez prženja u ulju, pospite krompir brašnom, izmješajte i zapecite u rerni.
Niste sigurni da li povrće treba staviti u hladnu ili ključalu vodu? Odgovor je prost: povrće koje raste pod zemljom stavlja se u hladnu, a ono koje raste iznad zemlje, u vruću vodu.
Vodu u kojoj se kuhao oljušteni krompir iskoristite za pripremanje supa i čorbi, jer sadrži vitamine i hranljive materije.
Vrlo je jednostavno isjeckati luk na kockice. Prvo presjecite luk na pola, zatim mu isjecite vrh, napravite nekoliko horizontalnih rezova, a zatim nekoliko uspravnih i na kraju ga isjeckajte poprijeko. Dobićete kockice čija veličina zavisi od broja rezova koje ste napravili.
Isjeckani luk pri dinstanju brže će omekšati i ravnomjerno porumeniti, ako se u toku dinstanja pospe malom količinom šećera. Ovo se odnosi i na mrkvu.
U salatu uvijek dodajte dresing tek kada je posolite – masnoća u dresingu ne dozvoljava soli da se rastvori i postoji rizik da presolite salatu.
Jedan od glavnih trikova koji će spriječiti tjesteninu da se slijepi jeste u tome da je potrebno da je kuhate u što većoj količini vode. Na 100 gr tjestenine, potrebno je najmanje litar vode. Tako ćete postići idealan rezultat.
Da bi pire-krompir bio vazdušast, zajedno s mlijekom mu dodajte i na vrh noža sode bikarbone i pire lupajte viljuškom 2-3 minuta.
Postoji nekoliko načina koje možete iskoristiti da biste iz citrusa iscijedili mnogo više soka. Možete ih neko vrijeme držati u vrućoj vodi, ili ih ugrijati 15-20 sekundi u mikrovalnoj pećnici ili ih kotrljati po stolu pritiskajući ih dlanom.
Da bi riža bila ukusna i rastresita probajte da je pripremate u tavi. Prije nego što dodate vodu, propržite je na malo ulja. Da biste riži dodali nježan ukus bijelog luka stavite u vodu jedno čehno bijelog luka (može i neočišćen), a kada se riža skuha, izvadite ga.
Svima je poznato da radnu površinu na kojoj razvlačimo tijesto treba posuti brašnom. Ako mijesite slatko tijesto, umjesto brašna stavite malo kakao praha: on neće osjetno uticati na ukus kolača, ali će ostaviti sasvim blagu aromu.
Svaki kuhar ima svoje tajne za pripremu idealnog bifteka, ali svi imaju jedno zajedničko pravilo: tava mora da bude toliko ugrijana, da iz nje ide dim.
Pri prženju ribe ulje neće prskati – ako se u zagrijano ulje stavi malo soli i brašna.
Da biste pripremili idealno tijesto pridržavajte se jednog prostog pravila: ostavite buter (margarin) i jaja preko noći na sobnoj temperaturi.
Izvor: uspesnazena.com