Big Bang #HerojiGeneracije

Zlatni student iz Tuzle ima rješenje za jeftiniju struju

PROFIL KANDIDATA

NUSMIR MEKIĆ

KATEGORIJA: EKOLOGIJA

GODIŠTE: 1993

MJESTO: TUZLA

Mekić Nusmir, rođen je 05.09.1993 godine, osnovu školu završio u Banovićima, srednju školu u Sarajevu te Gimnazija Ismet Mujezinović u Tuzli (2.-4. razred). Kroz školovanje u osnovnoj i srednjoj školi ostvario izvanredne rezultate u pogledu ocjena (učenik generacije) te velikog broja osvojenih takmičenja iz matematike i fizike na raznim nivoima. Nakon toga, upisuje Fakultet elektrotehnike u Tuzli kojeg završava sa prosjekom 9,75 i zvanjem “Zlatni student generacije Univerziteta u Tuzli”. Kroz studiranje aktivan član studentskih organizacija (Studentsko vijeće Fakulteta i Studentski parlament Univerziteta u Tuzli), te član drugih institucija Univerziteta kao što je Naučno nastavno vijeće Fakulteta, Senat Univerziteta. Dobitnik priznanja za djelovanje i ostvaren doprinos unutar organizacije Studentskog parlamenta. Uz studentske organizacije, tokom školvanja aktivan član i drugih nevladinih organizacija, gdje se ističe djelovanje u Kupuj 387 organizaciji na promociji domaće proizvodnje i privrede. Uz to, uključen u organizaciju nekoliko značajnih projekata kao što su Elektrijada, Dani mladih inžinjera Široki Brijeg, Regionalni energetski forum Tuzla i sl. Pored priznanja u nevladinom sektoru, kao jedan od najboljih studenata dobitnik stipendije Elektroprivrede BIH te priznanja “najbolji student” Federacije BIH. Autor je nekoliko naučnih radova, iz oblasti obnovljivih izvora energije te učesnik istraživanja na temu energetskog siromaštva u regionu. Nakon završenog školovanja sa startup idejom o malim vjetroelektranama dobiva priznanje “najpopularnijeg” projekta na međunarodnom takmičenju startup-ova u Danskoj “University startup challenge”. Sa ovim i projektima koji se tiču čistih i obnovljivih izvora energije učestvuje i na drugim konferencijama i sajmovima, kao što su Sarajevo Unlimided forum, Mozaik-ov LONAC program i drugi. Poslovni agnažman ostvaruje na Fakultetu elektrotehnike uz paralelno vođenje suvlasničke partnerske kompanije. Nakon dvije godine, danas je zaposlen na poziciji tehničkog direktora kompanije Nexen i LED Vision, te kao vanjski suradnik na Fakultetu elektrotehnike. Kroz poslovni angažman nastavlja sa radom na obnovljivim izvorima energije i energetske efikasnosti. Posebno se ističu projekti energetske efikasnosti kroz ostvarivanje ušteda korištenjem LED rasvjete na javnoj rasvjeti, industriji i domaćinstvima.

Njegova ideja je napraviti male vjetroelektrane, koje bi koristeći snagu vjetra proizvodile struju, težnja je da proizvod bude što jeftiniji, kako bi bila dostupna svim stanovnicima Bosne i Hercegovine.

Dobio si priznanje za najpopularniji projekat u Danskoj. O čemu je riječ, da li je to kod nas dovoljno vrjednovano u našoj državi i da li je primjenjeno?

Projekat koji sam prijavio na međunarodno takmičenje u Danskoj je bio projekat malih vjetroelektrana, to je novi pristup problemu malih vjetroelektrana, novo rješenje koje se svidilo ljudima i za koje sam dobio odgovarajuću nagradu. U BiH jako puno zaostajemo u istraživanjima i primjeni vjetroenergije, mi imamo dobar vjetropotencijal, dobar jug i sjever države za male vjetroelektrane.

Borac si za domaće proizvode, želiš promovisati domaću proizvodnju. Šta treba da se desi da BH kupac ima dozu domoljublja i stav kupuj domaće?

Mislim da je ova kriza sad pokazala najbolje koliko je vrijedna domaća proizvodnja, koliko se mi moramo pouzdati sami u sebe. Moramo ulagati stalno u domaću proizvodnju jer je to kamen temeljac naše privrede i generalno privrede svake države. Trenutno radim sa fabrikom koja se bavi domaćom proizvdonjom, odnosno koja proizvodi LED rasvjetu. To je još jedan od mnogih aspekta u koji se može ulagati u našoj državi i gdje mi direktno možemo koristiti tu proizvdonju.

Mi konstantno rasipamo energiju, a jedan od tvojih ciljeva je podizanje svijesti o ovom ‘’rasipničkom problemu’’ . Kako?

Mi imamo problem da je naš elektroenergetski sistem napravljen davno, tako da mašine koje se koriste su prilično zaostale. Jedan od primjera u BiH je ulična rasvjeta koja troši ogromnu energiju, gdje se koriste stare tehnologije. Led rasvjetom se može uštediti do 60% energije, zamislite da vi u svom kućanstvu imate mogućnost da uštedite 60% od svog računa i pomnožite to za cijelu državu. Problem ulične rasvjete se može jako lako riješiti, sva sredstva koja se uštede ostaju opštinama da ulažu u neke nove stvari.

Zašto želiš da ostaneš u BiH baš sada kada svi imaju motiv da pređu granice?

Mi ovdje imamo nerazvijeno tržište, privredu i kompletno društvo, po mom mišljenju vrijedi ostat boriti se, ima prostora za unapređenje. Mnogo je lakše otići u uređen sistem i uklopiti se, mladi ambiciozni ljudi treba da ostaju u državi da bi oni bili taj pokretač promjena. Da bi i mi mogli u dogledno vrijeme da postanemo što razvijenije društvo.

Nusmir Mekić je kandidat za BIGBANG priznanje #HEROJIGENERACIJE iz kategorije ekologija.

Za Nusmira možete glasati klikom OVDJE.

Možda će Vas zanimati i: