Svijet

Zlatko Lagumdžija o izborima u SAD-u: ”Ukoliko izbori krenu u pogrešnom smjeru, doći će do nasilja”




Predsjednički izbori u Americi već godinama unazad predstavljaju jedan od ključnih političkih događaja na planetarnom nivou, budući da su mnoga svjetska kretanja u direktnoj ili indirektnoj vezi sa samim izbornim rezultatima.

Ovogodišnja izborna trka za američkog predsjednika već je zadobila mnoge epitete te se sa neizvjesnošću čekaju krajnji izborni rezultati. Mnogo toga ovisi o tome hoće li četverogodišnji predsjednički mandat dobiti Biden ili Trump…

Sa našim sagovornikom Zlatkom Lagumdžijom razgovarali smo o tome kako bi se i da li bi se izbor jednog ili  drugog predsjedničkog kandidata mogao odraziti na globalno-političke procese i kakvi bi se napreci mogli očekivati.

”Danas svijet u ogromnoj mjeri zavisi od SAD-a bez obzira na pojavu toliko velikog broja igrača. U takvom jednom slučaju praktično je jasno da će se izbor novog američkog predsjednika bitno odraziti na ukupno prekomponovanje planete. Imate s jedne strane Bidenovu politiku koja je ponovo pokušaj povratka na multilaterarnu scenu, tj. da ponove svoje odnose sa Evropskom Unijom, da im da potpuno novi okvir koji će biti jačanje euroatlantskih struktura u svakom smislu te riječi, s druge strane Trumpova politika bazirana je na tome da Amerika ima transakcione odnose sa pojedinim velikim silama. U svakom slučaju ko god da bude predsjednik neće biti jedini koji odlučuje o tome šta će se dešavati na svijetu, kaže za Radio Kameleon  politačar Zlatko Lagumdžija.

Jeste li mišljenja da bi eventualna pobijeda Bidena mogla biti revolucionarna budući da bi u tom slučaju Amerika dobila potpredsjednicu Afroamerikanku?

”Ukoliko Biden pobijedi mislim da će tada najveći izazov koji će biti da se Amerika vrati onome što treba da bude, što oni tolike godine vjeruju da jesu a to je ujedinjena zemlja u svim svojim različitostima. Onaj Melting pot tj. lonac za taljenje u koji su svi oni sa svojim identitetima dobrodošli u toj državi i u kojoj su oni svi zajedno i Amerikanci ali i po svojim vjerskim, etničkim, ideološkim opredjeljenjima imaju hiljade različitih identiteta. Dakle Kamala Harris bi bila prva potpredsjednica SAD-a i ona bi bila prva žena koja bi bila izabrana i to je po sebi jedno veliko opterećenje. Činjenica da je afroameričkog porijekla govori o tome da je Amerika ipak danas otvorena ka različostima bar kada je u pitanju taj liberalni dio Amerike, a u krajnjem slučaju nemojmo zaboraviti da je mnogo veći iskorak bio izbor predsjednika SAD-a Obame kada su takve stvari u pitanju.

Da li smatrate da je ova predizborna utrka bila politički korektna?

”U poplavi Fake news-a, u poplavi jedne takve zatrovanosti medijske i političke scene, mi smo imali jednu kampanju koja je blago rečeno bila najprljavija do sada, ovo je jedina kampanja koja se okončava time da praktično vi imate i jednog i drugog predsjedničkog kandidata koji ne isključuju mogućnost da ukoliko izbori krenu u pogrešnom smjeru da će doći do nasilja, a i do nepriznavanja rezultata izbora. Tako nešto se nikada nije dešavalo, pravi se neka vrsta u poređenju sa podjeljenom Amerikom koja je dalje podjeljena ovom kapanjom i neki čak prave poređenja sa Balkanom nekih 90ih godina, ja se iskreno nadam da će to poređenje sa Balkanom biti viška.

 



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button