Septembar je mjesec podizanja svijesti o dječijem raku. Udruženje Srce za djecu oboljelu od raka započelo je kampanju #ZlatniSeptembar koja ce obuhvatiti niz aktivnosti, s ciljem podizanja svijesti kod mladih na ovu temu, uz isticanje vaznosti podrske u procesu resocijalizacije i prevencije stigmatizacije oboljele i izliječene djece. Mi smo razgovarali za Radio Kameleon sa Atifom Buldić-Bešić, koordinatoricom Udruženja “Srce za djecu”. Pitali smo je koliko je važno da se svi kao javnost uključimo u ovu kampanju.
„Zlatni septembar je mjesec podiznanja svijesti o dječijem canceru i prije svega njegov cilj jeste da svi utičemo na naše društvene zajednice. To koliko je važno, možda i ne možemo iskazati riječima, ipak je, nažalost, svijest našeg društva na nekom niskom nivou. Postojii dosta predrasuda, diskriminacije i sigmatizacije djece oboljele i liječene od raka, stoga je važno da pričamo o tome. Rak nije tabu tema i ne treba da bude tabu tema, jer je već dovoljno dugo tabu. Zato upravo pričamo o tome i zato smatramo da je najvažnije da krenemo od tih mlađih ljudi, mlađih struktura ovog društva, gdje je period kada oni usvajaju informacije – možda najplodnije tlo.“
Krenuli smo ovog septembra sa jednom velikom kampanjom pod sloganom „Život poslije raka, borba se nastavlja“ jer zaista naša djeca i njihove porodice i roditelji imaju dosta problema koji nastaju nakon završetka liječenja. Njima je potrebna i rehabilitacija i resocijalizacija, psihosocijalno jačanje i tu smo da napravimo ono što se može.“ – smatra Atifa
Kada su u pitanju problemi s kojima se susreću Atifa smatra da je najvažnije da budemo podrška, saosjećamo s tom djecom i roditeljima, te da im damo do znanja da oni nisu sami i da smo tu za njih.
„Kada su u pitanju i predrasude i diskiminizacija i sigmatizacija, veoma često postoje mitovi o tome da je rak zarazna bolest, da rak nije izlječiv. Vrlo često pogledi lete na djecu koja nemaju kosu, koja nose zaštitnu masku i s tim se mi prije svega pokušavamo boriti, da kažemo da rak jeste izlječiv, kod djece vrlo uspješno, 80% izliječenja je u BiH, rak nije zarazna bolest, čak šta više djeca nose maske da se zaštite od uticaja mikroba i vanjskog svijeta, jer svaka infekcija za njih može biti pogubna. Ne trebamo sažalijevati, trebamo biti podrška, pokušati razumijeti i saosjećati. Biti uz tu djecu i porodice i tako da im damo do znanja da oni nisu sami, da smo tu za njih.“ – kaže Atifa
Atifa nam je rekla kakvi su planovi, te koje aktivnosti planiraju u pojedinim gradovima.
„Krenuli smo sa kampanjom 1. septembra u Sarajevu. Mi nastavljamo u drugim bosansko-hercegovačkim gradovima. Bit ćemo već u subotu u Mostaru, nakon toga u Kaknju, Zenici, Hadžićima, Visokom i naravno u Tuzli. U ovim gradovima će se održavati interaktivne radionice u kojima će moći svi građani učestvovati. Imat ćemo u večernjim satima projekciju filma „Velika bijela kuća“ kojeg su radile naše mladice (mladi izliječeni od raka), a kada je u pitanju tuzlanski kanton, malo je drugačiji koncept aktivnosti. Ovdje imamo u deset srednjih škola, sa područja tuzlanskog kantona, edukativna predavanja za srednjoškolce. Pričamo o dječijem raku, o psihološkim aspektima malignih bolesti kod mlade dijece i s tim pokušavamo mladeljude naučiti i prenijeti im neko znanje i informacije koje će im biti korisne sutra u interakciji i komunikaciji sa djecom koja imaju ove probleme i u komunikaciji sa njihovim porodicama.“
Pozivamo i vas da se pridružite kampanji i budete podrška svojim vršnjacima i svim porodicama, koji se suočavaju sa ovim problemima.
Ela Ždero