Od raspada Jugoslavije stanovnici sela Međuriječje žive u Bosni, okruženi su Srbijom, a ne pripadaju nikome, jer njihove puteve ne sanira nijedna država. Živjeli su i ranije, od Berlinskog kongresa, kada je, prema predanju, jedan beg bio toliko moćan da su se prema granicama njegovog imanja krojile i one državne. Ipak, administrativne granice nisu bile ni bitne sve dok nisu postale državne.
Četiri kvadratna kilometra bh. države pripadaju Općini Rudo, ali s njom nemaju teritorijalnu vezu. Stanovnici Međuriječja poreze plaćaju Bosni, a u njemu rade škola, pošta, policija i mjesni ured susjedne srbijanske Općine Priboj.
– Đe god mrdnem, jedna mi je noga u Bosni, a druga u Srbiji – kaže Žarko Bošković.
Bošković: Teško se neko vraća
Školski drugari
Bosansko-srbijanskom granicom prolazile su brojne vojne i paravojne formacije, pa su pod stalnom opasnošću, paljenja kuća i miniranja seoske džamije, Bošnjaci morali otići. Nisu spaljene, ali neke od njihovih kuća danas se same urušavaju.
– Milo mi je viđeti kad dođu komšije, jer sve su to moji školski drugari. Ali i naši idu, jer odvuče ih taj crni Beograd, nažalost. Teško se neko vraća – dodaje Bošković.
Bašić: Džamiju zajedno obnavljali Bošnjaci i Srbi
Mržnje među prijeratnim komšijama nema, jer zlo koje nisu mogli spriječiti dolazilo je od drugih.
– Živjelo se i prije rata kao što i danas živimo. Ti komšijski odnosi uvijek su bili dobri – ističe Siniša Vilotić.
Siniša Vilotić: Dobri komšijski odnosi
Obnova kuća
Muaz Dedović 30 godina živio je u Austriji. Danas se želi vratiti u Bosnu. Kuća mu je u Bosni, a zemlja na kojoj je zasadio maline pripada Srbiji.
– Odavde 400 metara je granica Srbije, a isto tako oko 500 metara ovamo, a dolje 1.200 metara isto je Srbija. Imam kuću u Sarajevu, ali ovdje sam rođen i ovdje mi je najljepše – kaže Dedović.
Predsjednik Medžlisa IZ Rudo Mustafa Bašić nada se da će gradnja džamije, koju su zajedno obnavljali Bošnjaci i Srbi, potaknuti povratak te da će i vlasti podržati obnovu kuća i imanja.
Dedović: Ovdje mi je najljepše
Sve je džaba kad nemamo put
Sveto Vilotić tvrdi da je Srbija obnovila dvije bošnjačke kuće porušene na teritoriji Priboja. One na bosanskoj strani postepeno obnavljaju Međuriječani rasuti od Austrije i Njemačke do Amerike.
– Života na ovoj nesretnoj granici bilo bi da dvije vlade sjednu i dogovore se. Ništa ne tražimo, samo da nam se ovi putevi urade. Evo, čovjek 50.000 komada sadi maline, još ih je koji će posaditi, ali džaba je, vidjeli ste i sami kakav je put. I ovdje je sve ‘aj kroz Bosnu, ‘aj Srbija. Da se dogovore, da rade udruženim snagama, da tu saradnju između opština, koja postoji, podignu na viši nivo, da se urade putevi i mi ćemo biti srećni i zadovoljni – poručuje Vilotić.
Izvor: avaz