Svijet

Janis Varufakis: Počeo je raspad Evrope




Bivši grčki ministar finansija Janis Varufakis obrušio se u subotu u Madridu na tradicionalne političke stranke koje nisu uspjele demokratizirati Evropu, te je pozvao na okupljanje političkih snaga koje bi građanima vratile suverenitet.

“Tehnokrati u Bruxellesu i Frankfurtu su oni isti koji nisu predvidjeli ekonomsku krizu 2008., oni isti koji su tada umirali od straha, a zatim bijesno udarili na najslabije države”, rekao je Varufakis u Madridu gdje se ovaj vikend održava konferencija inicijative Plan B, koja okuplja stranke, aktiviste i građane koji zahtijevaju alternativu “nametnutim mjerama štednje“.

Varufakis (54), koji je u julu napustio grčku vladu Aleksisa Ciprasa protiveći se uslovima iz Bruxellesa, u Berlinu je 6. februara predstavio novi panevropski pokret nazvan “Demokratija i evropski pokret 2025“ (DIEM 25). Korijene pokreta kojemu je cilj promijeniti dominantnu politiku mjera štednje želi “posijati u svim gradovima, u svim državama Evropske unije“.

U subotu su u madridskom kulturnom centru Matadero, prenamijenjenom i uređenom kompleksu bivše klaonice, počele debate i rasprave o drugačijoj Evropi u kojoj se “ne bi favorizirali finansijski privatni interesi nauštrb javnog interesa evropskih naroda“.

“Moj cilj je okupiti snage bez obzira na njihovu ideologiju, nacionalnost ili stranačku pripadnost kako bi izvukli Evropu iz mraka. Evropa odumire, počela je njeno raspadanje“, rekao je Varufakis koji je došao dati impuls sestrinskom evropskom pokretu Plan B.

Među desecima sudionika nalaze se i zastupnici stranaka poput španskog Podemosa, nastalog na ogorčenju građana, Ujedinjene ljevice, aktivisti, profesori, gradonačelnik grada Zaragoze, a televizijskom vezom uključio se i osnivač Wikileaksa Julian Assange.

Na španskim parlamentarnim izborima održanima prije tačno dva mjeseca Podemos je dobio 69 od 350 zastupnika narušivši, zajedno sa strankom Građani, dvostranačje koje je dominiralo Španijom 35 godina.

Varufakis je zahvalio Špancima što nisu povjerovali “lažima“ njegovog “prijatelja“ Luisa de Guindosa, španskog ministra finansija vlade desnog centra. Španija je uz Grčku, Portugal, Hrvatsku i Cipar zemlja s najviše nezaposlenih u EU-u.

Budućoj vladi, u kojoj bi mogao biti Podemos, savjetuje da po preuzimanju vlasti ode u Frankfurt i Bruxelles pregovarati fleksibilniji budžet koji bi dao impuls zapošljavanju, no ističe da je insistiranje na transparentnosti prvi korak.

“Zar ne bi bilo dobro da se sastanci ministara finansija prenose, pa da građani vide šta to tamo njihovi predstavnici dogovaraju. Zašto su njihovi sastanci tajni? Znaju li Španci šta u njihovo ime obećavaju?“, rekao je Varufakis.

“Ja sam istupio iz vlade jer ondje nisam pristao na njihove uslove“.

Profesor ekonomije Varufakis ističe kako se ondje favoriziraju interesi banaka i finansijske zajednice, odnosno male bogate elite na štetu građana koji čine većinu. Tvrdi i kako je lično kao grčki ministar finansija na tim sastancima vidio veliko neznanje ministara ekonomije i finansija koji bi trebali zastupati interese naroda.

“Nemaju pojma. Njihov nivo poznavanja finansija, ekonomije… je nikakav. Da su moji studenti – odmah bih ih srušio. Ti ljudi tamo nisu ni tehnokrati, oni su potpuno nekompetentni za posao koji rade. Zašto građani ne traže polaganje računa, zašto ne traže javni uvid u ono što oni rade?“, istaknuo je bivši grčki ministar poručivši da je potreban mehanizam koji bi omogućavao kontrolu rada tih ljudi.

“Da je u SAD-u nakon krize bilo toliko nezaposlenih kao u Evropi, čitava vlada bi pala, birokrati bi dobili otkaze“, poručio je.

Izvor: fokus

 



Back to top button