Jučer se na UKC Tuzla javilo više od 20 pacijenata sa simptomima trovanja hranom.
Naime, prema informacijama koje smo dobili iz UKC Tuzla, svi pacijenti su u svojim izjavama tvrdili da sumnjaju na trovanje u jednom restoranu brze hrane u Srebreniku.
“Pacijenti su se počeli javljati od sinoć, tako da je trovanje bilo vjerovatno jučer. Ukupno se javilo 17 pacijenata, od njih 17, 9 pacijenata je pušteno na kućno lliječenje, a 8 zadržano u bolnici. Jutros se javilo 5 pacijenata, a nakon pregleda su svi pušteni kući. Dakle ukupno 22 pacijenta su se javili.“, potvrdili su iz Klinike za zarazne bolesti UKC-a Tuzla za Radio Kameleon.
Iz Zavoda za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona su potvrdili ove informacije, ali su naglasili da do dobijanja konačnih nalaza ne mogu govoriti o imenu restorana. Osam pacijenata koje je zadržano na liječenju je zadovoljavajućeg zdravstvenog stanja.
“Na osnovu izvještaja Higijensko-epidemiološke službe od jučer, prvo sam telefonski obaviješten, popodne je Zavod za javno zdravstvo obaviješteno i sa Klinike, da je sa područje opštine Srebrenik pregledan veći broj osoba sa stomačnim tegobama, a kojima je bilo zajedničko da su konzumirali hranu iz jednog ugostiteljskog objekta koji djeluju na području općine Srebrenik. Jutros oko 9 sati, zatražio sam i dobio sam potvrdu od Infektivne klinike, i dobili smo pisanu informaciju da je hospitalizirano osam osoba koje se dovode u vezu da su konzumirale hranu u istom restoranu.”, potvrdio je za Radio Kameleon prim. Topalović dr Blaško, mr.med.sci, specijalista epidemiologije u Zavodu za javno zdravstvo TK.
Prema njegovim riječima, ono što je otežavajuća okolnost je da su osobe koje su hospitalizirane, odnosno koje su bile upućemo od hitnih službi i domova zdravlja Srebrenik, Gradačac, Gračanica i Tuzla, dolaze iz više općina.
“Tako da su aktivnosti oko sanacije epidemije koju smo danas proglasili i uputili obavijest kantonalnom Ministarstvu zdravstva za dobijanje saglasnosti za proglašenje opasnosti od epidemije, a također je danas telefonski hitno obaviješten i Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH i proslijeđena određena dokumentacija sa navedenim stanjem. Mi epidemiolozi sa područja ove tri opštine i Zavod za javno zdravstvo i UKC Tuzla radimo na zbrinjavanju oboljelih osoba, pri čemu je ponavaljam 8 osoba hospitalizirano. Nevolja je što sa područja ovih opština nemamo sanitarnih inspektora koji bi u ovim situacijama morali hitno da reaguju i da prekinu lanac širenja epidemije.”, istakao je dr. Topalović.
Doktor dalje navodi da su prema informacijama od Higijensko epidemiološke službe Doma zdravlja Srebrenik u najvećem broju slučajeva otrovani jeli kebab.
“Ali u razgovoru smo saznali da je jedna od dvije osobe sa područja općine Tuzla, jela sendvič u pomenutom objektu. Obzirom da na području ove tri općine nema sanitarnog inspektora, nego je angažovan Federalni sanitarni inspektor i uz osoblje za javno zdravstvo na putu su ka mjestu odakle potiče ta hrana koja je navedena u anamnezama osoba koje su zavedene pa ćemo više informacija imati vjerovatno za par dana i tada ćemo imati nalaze uzoraka koji su nađeni kod bolesnika što nas upućuje na uzročnika trovanja.”, zaključio je dr. Topalović.