PreporučujemoSuper vodič - Gdje izaći

Zašto ugrađujemo termoizolaciju?

Smanjenje potrošnje energenta postižemo izoliranjem, a zamjena energenta ovisi o dostupnosti  energenta, njegove cijene i njegovih energetskih vrijednosti.

Jedini način da smanjite emisiju loših čestica emitovanih zbog grijanja je:
– smanjenje potrošnje energenta
– i zamjena ne efikasnog energenta,
– trećih načina nema.

Smanjenje potrošnje energenta postižemo izoliranjem, a zamjena energenta ovisi o dostupnosti  energenta, njegove cijene i njegovih energetskih vrijednosti. Termoizoliramo zato da bi smanjili trošak grijanja i hlađenja objekata. Još jedan važan aspekt je smanjenje zagađenja zraka kroz smanjenje angažovanja energije, čime izravno utječemo na povećanje nacionalnog bogatstva, jer se energenti za grijanje i hlađenje neće prekomjerno trošiti. Opće poznata je činjenica da energije nedostaje.

Danas se oko 70% svjetske energije utroši na grijanje i hlađenje, a taj oblik potrošnje predstavlja vrlo primitivan način konzumiranja energije. Termoizolacija ima funkciju spriječiti gubitak topline u objektima. Termoizolacija ovija vanjski zid, te spriječava brzo hlađenje ili grijanje zida, kako bi toplina odnosno željena atmosfera ostala što duže u objektu.

Zadržavanjem željene temperature u što dužem vremenskom periodu smanjuje potrošnju energenta, te na takav način čini uštedu. Rasipanje topline iz objekata češće i duže angažuje energiju kako bi se postigla željena teperatura, te na takav način čini veći trošak. Ujedno i instalirani kapaciteti za proizvodnju topline ili hlađenja će biti manje projektovani.

Kolika debljina termoizolacije je dovoljna?

Učinak izolacije se mjeri koliko jedan objekat tokom godine potroši kWh/m2 energije za grijanje i  hlađenje. Ušteda je zbir različitih kombinacija materijala, izvora energije i regulacija i mjerenja angažovanja izvora i energije. Bolji i deblji TERRASIT EPS će načiniti veće uštede. Danas u svijetu postoji energetska karta objekata koje objekte razvrstavaju prema količini potrošenih kWh/m2 tokom
godine, te objekte djeli na:

– Energetski razred A+, A++ – Energetski najučinkovitije su pasivne kuće. Pasivne kuće gotovo da i ne troše energiju, a karakteriziraju ih odlična izolacijska svojstva, korištenje sistema povrata topline i obnovljivih izvora energije;
– Energetski razred A – Niskoenergetski objekti imaju vrlo dobru izolaciju izolirane zidove, trostruku PVC stolariju i koriste obnovljive izvore energije;
– Energetski razred B – odlično izolirani objekti, dobro zaštićeni susjednim objektima;
– Energetski razred C – dobro izolirani objekti i noviji stanovi;
– Energetski razred E, F – kuće s minimalnom izolacijom i povoljnom stolarijom, aluminijskom ili drvenom, ili stanovi u starijim zgradama s lošom stolarijom i na nepovoljnom mjestu u zgradi;
– Energetski razred F, G – starije kuće bez izolacije ili kuće bez fasada, loše izolirani stanovi na rubnim
mjestima zgrade.

Efikasnost termoizolacije ogleda se u činjenici da postigne što bolji učinak uz što manje ulaganje. Naravno da moramo voditi računa i o estetici objekta. TERRASIT termoizolacijski materijali će vam omogućiti da uz današnju cijenu energije imate energetski učinkovite i efkasne objekte na debljinama iznad 10 cm u četiri kvalitativne grupe (classic, super, profesional gold), ovisno od vašeg platežnog nivoa. Kvalitetniji materijali pojednostavljuju ugradnju ostalih komponenti fasade ili ovojnice.

Odabir vrste fasade treba da bude vođen metodom trošak/korist od upotrebe takve fasade. Debljinom i kvalitetom termoizolacije mi u stvari smanjujemo gubitke na grijanju i hlađenju. Taj omjer koliko  debljine i koliko kvalitetno treba da bude je omjer od troška načinjenog u izgradnju i ušteda od tako ugrađene fasade. Omjer će se mijenjati promjenom cijena materijala i cijena energije.
Ušteda od ugrađene termoizolacije je velika i iznosi i do 50% mjereno kWh/m2, u odnosu  izolirano/neizolirano, naravno uzimajući u obzir i ekologiju, tj. efekat čišćeg zraka koji je jedan od uslova za opstanak života. Zrak nema cijenu.

 

Možda će Vas zanimati i: