
U okviru obilježavanja Dana planete Zemlje, ministri obrazovanja i nauke te poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Tuzlanskog kantona – Ahmed Omerović i Fedahija Ahmetović – zajedno s učenicima Osnovne škole „Bukinje“ zasadili su sadnice četinara u školskom dvorištu.
Ova aktivnost dio je projekta „Zasadi budućnost“, koji Ministarstvo obrazovanja i nauke TK provodi u saradnji s Javnim preduzećem „Šume TK“.
U sklopu projekta predviđena je sadnja ukupno 300 stabala u dvorištima deset osnovnih škola na području Tuzle, kao i u dvije škole u Živinicama. Ministar Omerović istakao je važnost obrazovanja djece o zaštiti životne sredine, ne samo kroz nastavni plan i program, već i kroz konkretne aktivnosti izvan učionica.
„Na Dan planete, od izuzetne je važnosti da učenici ne samo uče o ekologiji, već i da lično doprinesu njenoj zaštiti. Danas će učenici širom kantona posaditi sadnice – konkretno u školi ‘Bukinje’ 50 komada – a u planu su i brojne druge aktivnosti.
Planiramo formiranje ekološkog kalendara kako bi tokom cijele godine provodili slične akcije, poput čišćenja okoliša, što će pomoći učenicima da praktično primijene stečena znanja“, rekao je ministar Omerović.
Cilj projekta je razvijanje ekološke svijesti, poboljšanje školskog ambijenta i jačanje osjećaja odgovornosti kod učenika prema prirodi.
Učenik devetog razreda Denal Djedović izrazio je zadovoljstvo pokrenutom akcijom: „Volio bih da sadimo i u drugim školama, ne samo u našoj. Tako će učenici koji to ne znaju naučiti, jer je drveće jako važno – prije svega za naše zdravlje.“
Direktor škole Edin Tulić dodao je da svaka sadnica ima veliki značaj za ovu školu, budući da se nalazi u industrijskoj zoni.
Sadnja stabala nije nova praksa za učenike ove škole, a interes za pošumljavanje među njima raste već godinama.
„Budući da smo blizu termoelektrane, ulažemo vlastita sredstva i primamo donacije za ozelenjavanje. Današnjih 50 sadnica puno nam znači – od njih ćemo napraviti zaštitni pojas koji će poboljšati kvalitet zraka i uljepšati naše školsko dvorište“, kazala je profesorica tehničkog odgoja i informatike Elvira Šišić, koja u školi radi već 32 godine.
Učenicima se obratio i Refik Hodžić, glavni inženjer za certificiranje šuma i nedrvne šumske proizvode iz JP „Šume TK“, objašnjavajući ulogu šuma u zaštiti planete.
„Šumski ekosistem ima ključnu ulogu u ublažavanju negativnih efekata stakleničkih gasova. Učenicima sam govorio o značaju šuma u borbi protiv klimatskih promjena – jer trećina Zemljine površine je prekrivena šumama, koje stabilizuju emisije štetnih plinova“, rekao je Hodžić, te učenicima pokazao pravilan način sadnje i brige o sadnicama.