BiH

Zakon o ograničenju duhana neće dovesti do smanjenja pušenja u FBiH, već procvat crnog tržišta










Hotelijeri, ugostitelji, restorateri, malotrgovci i vlasnici nargila barova koji se protive usvajanju Nacrta zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje uputili su otvoreno pismo predlagaču ovog zakona Ministarstvu zdravstva Federacije BiH, ali i cjelokupnoj BH javnosti.

U pismu navode da Ministarstvo Nacrtom zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje direktno utiče na njihovu sudbinu.

Možda će Vas zanimati i:

„Vaš nacrt zakona direktno utiče na prihod trgovaca, posebno malih trgovaca. Ukidanjem mogućnosti isticanja proizvoda (zabrana stavljanja proizvoda na vidljive police) ukidate i naš dio zarade koji postižemo sa poslovnim partnerima i ugrožava naš opstanak na tržištu. A i za taj dio plaćamo porez“, navodi se u pismu. Potpisnici tog pisma smatraju da niko neće prestati pušiti zato što ne vidi cigarete, već će samo preći na nelegalne proizvode čije prodavce, navode, niko ne spriječava da se reklamiraju i svoju robu prodaju na ulici, na pijaci, i putem interneta. To se, navode dalje, vidi iz iskustva u zemljama u regionu.

„Mi trgovci smo već potpuno ugroženi, jer se crno tržište rasplamsava sve više, a rezultati borbe protiv šverca duhana i duhanskih proizvoda izostaju iz godine u godinu. Ovakve odredbe će stanje samo pogoršati. U protekle četiri godine legalno tržište duhanskih proizvoda je smanjeno za 42%, zbog čega su trgovci direktno izgubili 55 miliona KM“.

„Poštovani, na koji način ste predvidjeli regulisati smanjenje uposlenih u maloprodaji? Do toga će doći, sigurno. Sa svim troškovima koji u novom zakonu stoje pred malotrgovcima, otpuštanja su neminovna! Ko će nadoknaditi gubitak ugostiteljima? Pričali smo mi sa kolegama iz zemalja u okruženju, evo i sada, kada u Hrvatskoj imate podijeljene lokale gdje se puši i objekte gdje je pušenje zabranjeno, ovi drugi zjape prazni. A država traži svoje i za zakupnine i za poreze i sve. Hoće li se država odreći svojih prihoda ako zabrani pušenje u svim lokalima“?

Ugostitelji predviđaju da bi morali otpuštati radnike zbog pada prometa. Konkretno, navode, procijenjuje se pad broja uposlenih veći od 20%. Na nivou BiH to iznosi 259,9 miliona KM i prosječni pad prihoda od PDV-a za oko 38 miliona KM, u poređenju sa 2016. godinom.

„Obraćamo vam se u ime 55.000 osoba uposlenih u trgovini, 150.000 osoba uposlenih u turizmu i ugostiteljstvu, u ime 20.000 vlasnika privrednih subjekata iz oblasti turizma, 9.672 ugostiteljskih objekata koji posluju na području Federacije BiH, te preko dva miliona punoljetnih pušača-poreskih obveznika i osoba sa pravom glasa“, navodi se, između ostalog, u pismu upućeno Ministarstvu zdravstva FBiH, prenosi NAP.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button