BiH

Poboljšanje poslovnog okruženja za pčelare regije Birač




U Bratuncu je danas održan okrugli sto “Poboljšanje poslovnog okruženja za pčelare regije Birač”. Organizator ovog okruglog stola je kancelarija CARE International, a okrugli sto je jedna od aktivnosti u okviru projekta “Održiv ekonomski rast i stvaranje zaposlenja u Istočnoj BiH, region Birač”, koji CARE inplementira sa svojim partnerima, Regionalnom savjetodavnom službom Bratunac, Udruženjem žena “Maja” iz Kravice i opštinama Bratunac, Srebrenica i Milići.

“Mi smo se pobrinuli da pored proizvodjača meda pozovemo i predstavnike nadležnih institucija, predstavnike firmi koje se bave otkupom i distribucijom meda, sa ciljem da vidimo na kom nivou se nalazi trenutno pčelarstvo u regiji Birač.

Nakon ovog sastanka napravićemo jednu analizu i zaključke i vidjeti kako možemo da im pomognemo. Takodje ćemo se potruditi da se pčelari uključe organizovanije i pojave i na manifestaciji Dani maline u Bratuncu a i Sajmu poljoprivrede u Vlasenici”, rekao je Branislav Tanasijević, projekt menadzer CARE International.

Okruglom stolu su pored organizatora prisustvovali pčelari iz ove regije, predstavnici Ministarstva poljoprivrede RS, Agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća RS, poljoprivrednog fakulteta iz Sarajeva te preduzeća MAXLINE iz Sarajeva i Herceg med iz Trebinja.

“Najveći problem pčelara na ovoj regiji je tržište. Kod nas ne postoji otkup meda pa se organizuje kako ko može i kako zna. Kada bi imali otkup ja vjerujem da bi na području Bratunca bilo i mnogo više pčelara i meda”, rekao je Savo Filipović, pčelar iz Bratunca koji posjeduje 120 košnica a prošle godine je imao 3 tone meda od čega je uspjeo prodati samo trećinu.

Pored problema tržišta i nemogućnosti plasmana robe pčelari iz regije imaju još nekoliko problema.

“Problem su i bolesti kao što je varoa a evo sada se javlja i nozemoza vidim na nekim pčelinjacima, a sada je aktuelno i prskanje maline pa ćemo vidjeti kako će to uticati na pčele, vjerovatno će se osjetiti”, kaže Mile Borić, pčelar iz Vlasenica, jedan od učesnika okruglog stola.

Jedno od uspješnijih Udruženja pčelara iz ove regije je Udruženje “Skelanka” iz Skelana. Ovo Udruženje ima pogone za pakovanje meda, proizvodnju pčelinjih pogača i satnih osnova.

“Mi moramo posvjetiti malo više pažnje edukaciji pčelara. Pčelari će morati da promjene veliki dio opreme i da se uklope u evropske standarde. Ne mogu se više koristiti plastične posude, centrifuge ne mogu biti pocinkovane već prohromske, mora postojati tačno odredjen prostor za cijedjenje meda i još mnogo toga. Mi idemo prema evropskim standardima i HACCAP-u i moramo se prilagodjavati tim uslovima”, ističe Mujo Salihović, predsjednik ovog udruženja.

Predstavnici firmi MAXLINE iz Sarajeva i Herceg med iz Trebinja su bili aktivni učesnici ovog okruglog stola i bili su zadovoljni onim što su čuli.

“Na teritoriji cijele Bosne i Hercegovine slobodno možemo reći da je kvalitet meda na jednom zavidnom nivou. Na teritoriji naše zemlje postoje velike količine meda ali su te količine opet male za tržište Evropske unije. Ja sam ovdje da vidim koji su to potencijali regije Birač i šta pčelari imaju da ponude”, rekao je Zoran Jakšić iz firme “Herceg med” iz Trebinja.

Na ovom okruglom stolu bilo je riječi i o subvencijama Vlade RS, cijeni registracije pčelarskih vozila i još nizu pitanja koji su od velikog značaja za pčelare Birač regije.

Opšti utisak svih prisutnih je bio da je ovaj okrugli sto bio od velike koristi svima, i pčelarima i drugim učesnicima, predstavnicima nadležnih institucija, koji su se direktno mogli upoznati sa svim problemima pčelara na terenu.

Ako uzmemo u obzir činjenicu da je samo u okviru Udruženja pčelara Kesten iz Bratunca prošle godine proizvedeno 140 tona meda i da naša regija ima odlične prirodne uslove, dobru klimu i bogatstvo biljnog svijeta, zaključak je da je pčelarstvo definitivno još jedna od poljoprivrednih djelatnosti koja uz odredjena ulaganja može doprinjeti razvoju i napretku regije Birač.

Izvor: upsmedia.ba



Back to top button