BiHTuzlaTuzlanski kanton

Zabilježeno više slučaja ospica u Tuzli, Kalesiji i Živinicama

Zabrinutost za javno zdravlje u regiji










U Tuzlanskom kantonu, posebno na područjima Tuzle, Kalesije i Živinica, zabilježena je pojava morbila, poznatijih kao ospice, kod djece predškolskog i školskog uzrasta. Do sada je prijavljeno deset potvrđenih slučajeva oboljenja.

Od ovih desetero djece, šestero ih je hospitalizirano. Zavod za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona naglašava da se radi o djeci koja nisu vakcinisana MRP vakcinom. Ova situacija je izazvala zabrinutost zbog rizika za javno zdravlje u regiji, s obzirom na to da se morbile mogu lako širiti među nevakcinisanom populacijom

Možda će Vas zanimati i:

“Prema informacijama koje smo dobili iz Klinike za zarazne bolesti UKC-a Tuzla, hospitalizirano je šestero djece. Radi se o četvero djece dojenačke dobi (2022. godište) iz Živinica, jednom djetetu u dobi od šest godina iz Kalesije i jednom djetetu dobi 11 godina iz Tuzle. Sva djeca su stabilnog stanja”, kažu iz Zavoda za javno zdravstvo TK.

“Oboljenje se manifestira povišenom tjelesnom temperaturom, konjuktivitisom, hunjavicom, kašljem i karakterističnim osipom po koži i sluznicama. Moguće je da se bolest komplicira upalom uba, pluća ili teškom upalom mozga”, objašnjavaju iz Zavoda za javno zdravstvo TK.

Dodali su i: “Pozivamo sve roditelje koji nisu vakcinisali svoje dijete protiv morbila da se jave u Centar za vakcinaciju nadležnog doma zdravlja kako bi se sprovela vakcinacija i na taj način spriječilo obolijevanje djece.”

Sprečavanje bolesti i savjeti za oboljele

“Ne dirajte oči, nos i usta prilikom kašljanja i kihanja, pokrivajte maramicom usta i nos prilikom kašljanja i kihanja, a nakon kašljanja i kihanja obavezno operite ruk te upotrijebljenu maramicu bacite u kantu za smeće. Pokušajte izbjeći bliski kontakt kao što je ljubljenje, grljenje ili dijeljenje pribora za jelo i piće sa osobama koje su bolesne”, savjetovali su kako spriječiti bolest.

A za oboljele su preporučili: “Posjetiti ljekara te nakon toga ostati kod kuće i odmarati. Uzimati dosta tečnosti da se nadoknadi tečnost izgubljena zbog povišene temperature i znojenja. Ne ići na posao, u školu ili vrtić najmanje četiri do sedam dana nakon izbijanja osipa.”



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button