Za sporost u vrednovanju i akreditovanju visokoškolskih ustanova u Ministarstvu kao razloge navode da su otežane okolnosti rada Agencije i visokoškolskih ustanova tokom pandemije. No, kako brojne institucije neometano ostvaruju svoje Ustavom ili zakonima propisane društvene obaveze i realizuju planove i ciljeve, ovo opravdanje zvuči krajnje neuvjerljivo. Pogotovo uzme li se u obzir važnost teme o kojoj se radi i njen uticaj na hiljade mladih ljudi i njihove sudbine.
Neformalna grupa studenata „Licencirane i akreditovane visokoškolske ustanove – validne i priznate diplome“ napokon je, nakon višemjesečnog nastojanja, uspjela od nadležnih obezbijediti podatke o tretmanu i zvaničnom statusu koji kod njih imaju visokoškolske ustanove kada je u pitanju njihova akreditacija. To je, prema Okvirnom zakonu o visokom obrazovanju BiH, kao i Zakonu o visokom obrazovanju RS, preduslov za izdavanje priznatih i prepoznatih diploma, ne samo kod nas već i u svijetu.
Prema odgovoru koji su dobili iz Ministarstva za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo, ono vodi evidenciju o licenciranim visokoškolskim ustanovama i studijskim programima, kao i akreditovanim visokoškolskih ustanova na području Republike Srpske. Takođe, kažu i da svaka visokoškolska ustanova posjeduje dozvole za rad i izvođenje studijskih programa, pojedinačno.
Ministarstvo napominje da je da je za akreditaciju visokoškolskih ustanova u Republici Srpskoj nadležna Agencija za visoko obrazovanje Republike Srpske, što osporavaju u Agenciji za visoko obrazovanje i osiguranje kvaliteta BiH. Zbog toga i postoje razlike u tumačenju u ovoj oblasti, ali u svakom slučaju entitetska agencija ima svoj izvod iz registra akreditovanih visokoškolskih ustanova u Republici Srpskoj, koji je dostupan na sajtu Agencije na linku: https://www.heaars.com/index.php/sr/r-gis-r.
Iz Ministarstva su na traženje neformalne grupe studenata obaviješteni da postupak akreditacije u prosjeku traje oko godinu dana, iako ti rokovi u većini slučajeva traju i duže, kako navode, prije svega zbog kašnjenja u pojedinim fazama akreditacije za koje je nadležna Agencija za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH.
Više čitajte na antikorupcija.info.