MuzikaZanimljivosti i zabava

Za Saint Levanta, seksi glazba je lična i politička




Za Saint Levanta, seksi glazba je lična i politička

Šta je na kocki za 22-godišnjeg trojezičnog repera koji je postao TikTok senzacija govoreći prljavštine i koji želi biti predsjednik Palestine?

U svom klipu “Very Few Friends” koji je postao viralan na TikToku krajem prošle godine, Marwan Abdelhamid — koji „nastupa“ kao Saint Levant — pokazao se i kao seks simbol i kao neko ko razumije da su seks simboli zapravo pomalo smiješni.

Trojezični ljubavnik, obučen u bijelu majicu bez rukava sa čupavim brkovima, sa pogledom punim čežnje gleda u kameru u videu od 10 sekundi, repajući preko prostrane akustične soul pjesme sa erotskom iskrenošću i nečim mnogo privlačnijim od samopouzdanja: nonšalantnošću.

Nedavno je prošao kroz raskid i isprobavao je nešto novo, tražeći svoj novi identitet. Njegova ranija muzika oslanjala se na auto-tune – sada je samo pričao.

“Ne želim da dižem neku famu oko sebe, ali tabu je govoriti o seksu u arapskom svijetu,” rekao je prošlog mjeseca. “U arapskom svijetu postoje ljubavne pjesme, ali nema ničeg eksplicitnog, nema referenci na seks.”

Abdelhamid, 22, sada živi u Los Angelesu, njegova pjesma “Very Few Friends” ima 13 miliona pregleda na njegovom originalnom TikToku, plus gotovo 25 000 objava u kojima je službeno korišten zvuk pjesme i 47 miliona reprodukcija na Spotifyju — pjesma koja je krajnje otvorena i iskrena u svojoj srži, a opet ćudljivo usamljena.

Abdelhamid je rođen u Jeruzalemu od majke Francuske Alžirke i oca palestinskog Srbina, a rano djetinjstvo proveo je u Gazi prije nego što se njegova porodica preselila u Jordan. U školi je govorio engleski, kod kuće, francuski. U palestinskom izbjegličkom kampu gdje je nakon škole otišao igrati fudbal, govorio je arapski.

Njegove prve pjesme, objavljene prije nego što je Abdelhamid uzeo ime Saint Levant, mapirale su njegove interese. “Jerusalem Freestyle” i “Nirvana in Gaza” bile su političke rap pjesme koje su naginjale prema didaktici. U isto vrijeme bavio se političkim i društvenim aktivizmom na TikToku, a također je počeo raditi i na start-upu za ekonomski razvoj, povezujući palestinske poduzetnike sa onima u dijaspori s resursima za njihovo finansiranje.

“Prije sam bio jako nesiguran zbog mog glasa,” rekao je Abdelhamid. “Sada su glavni komentari: „Volim glas ovog čovjeka“. Loše je što je to moralo doći iz vanjske validacije, ali sam prihvatio to i rekao – OK, ovo je super. Više ne mrzim svoj glas.”

“Ne želim reći da muzika ne može usmjeriti i pomoći kulturnom razvoju, ali moj će se stvarni utjecaj osjetiti tek 10 godina kasnije u ekonomskom razvoju,” rekao je. “Moj cilj cijelog života je da budem predsjednik Palestine.”

Njegova muzika je naišla na otpor i negodovanje nekolicine u arapskom svijetu zbog provokativne teme. Abdelhamid se već susreo sa negativnim komentarima u ranijim godinama svog života kao aktivista koji je pokušavao da se uključi u dijalog sa zionistima. „Imao sam 19 godina,“ rekao je. „Ne stidim se onoga što sam uradio. Pokušavao sam nešto da uradim.“

“Ne tvrdim da predstavljam državu, ali to radim za svoju zemlju. Radim to za svoj narod,” rekao je Abdelhamid. “Nisam znao da postoji toliko ljudi koji su trojezični, ili koji su se izgubili u svom identitetu.“

Izvor
nytimes.com

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button