SvijetTehnologija

YouTube testira novu funkciju: Pametan sistem za manje notifikacija

Manje spamova, više relevantnog sadržaja

YouTube, najpopularniji videoservis na svijetu, trenutno testira novu funkciju koja bi mogla poboljšati način na koji korisnici primaju notifikacije. Nova funkcija ima za cilj smanjenje broja notifikacija od kanala na koje ste se pretplatili, ali koje ne posjećujete često.

 

Ovo bi moglo biti savršeno rješenje za korisnike koji su se prije nekoliko godina pretplatili na određene kanale, ali su s vremenom izgubili interes za njih, dok su notifikacije i dalje dolazile.

Mnogi od nas su se našli u situaciji kada su se pretplatili na kanal zbog zanimljivog sadržaja, a zatim s vremenom izgubili interes. Međutim, notifikacije su nastavile stizati, često postajući naporne i uzimajući prostor na ekranu. U Googleu su svjesni ovog problema i testiraju novi sistem koji će automatski smanjivati broj notifikacija za kanale koje korisnik rijetko posjećuje.

Važno je napomenuti da ova funkcija neće utjecati na kanale koje korisnik redovno prati. Ako i dalje aktivno pratite kanal, nastavit ćete primati sve obavijesti kao do sada. Međutim, kada interakcija s kanalom opadne, broj notifikacija će se smanjivati. Ova promjena će se dešavati automatski, bez potrebe za ručnim isključivanjem notifikacija.

Ovaj novi sistem predstavlja “win-win” situaciju za obje strane: korisnici će primati manje obavijesti koje ih ne zanimaju, dok će YouTube smanjiti šanse da korisnici potpuno isključe notifikacije. Ovo također pomaže u optimizaciji korisničkog iskustva, jer je manje vjerovatno da će korisnici ignorirati notifikacije ili potpuno isključiti obavijesti sa kanala koje više ne prate.

Iako je funkcija trenutno u fazi testiranja i još uvijek nije dostupna svim korisnicima, njeno uvođenje bi moglo značajno poboljšati iskustvo na YouTubeu. Ukoliko testiranje bude uspješno, postoji velika šansa da će funkcija postati dostupna svim korisnicima.

Za sada, korisnici koji se nalaze u testnoj grupi mogu isprobati ovu funkciju, dok ostatak čeka da se rezultati testa potvrde i funkcija bude široko dostupna.



Možda će Vas zanimati i: