SvijetU fokusu

WHO započinje istragu o porijeklu covida-19, Wuhan je prva stanica




Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) objavila je svoj plan za istraživanje porijekla pandemije covida-19.

Potraga će započeti u Wuhanu – kineskom gradu u kojem je prvi put identificiran novi koronavirus SARS-CoV-2, odakle se nastavio širiti diljem Kine i ostatkom svijeta. Praćenje podrijetla virusa važno je i za buduće pojave virusa, ali znanstvenici navode da se WHO nalazi pred zastrašujućim i obeshrabrujućim zadatkom.

Većina istraživača misli da virus potječe iz šišmiša, ali još nije poznato kako je prešao na ljude. Drugi koronavirusi prešli su od intermedijarnog domaćina životinja; primjerice, virus koji je uzrokovao izbijanje teškog akutnog respiratornog sindroma (SARS) 2002-04 vjerojatno je prešao na ljude od rakunopasa ili cibetki.

Možda će Vas zanimati i:

“Pronaći životinju s infekcijom SARS-CoV-2 nalik je traženju igle u najvećem stogu sijena na svijetu”, kazala je Angela Rasmussen, virologinja sa Sveučilišta Columbia u New Yorku i dodala da možda nikad neće pronaći takvu životinju. Naglasila je da je u ovom procesu ključna suradnja sa znanstvenicima i državnim službenicima u Kini.

“Otkrivanje podrijetla virusa može potrajati godinama, a istraga će ovisiti i vrlo osjetljivoj političkoj situaciji između SAD-a i Kine. Donedavni američki predsjednik Donald Trump SARS-CoV-2 nazvao je “kineskim virusom”, a kineska vlada pokušava učiniti sve kako bi dokazala da to nije kineski virus”, istaknuo je Linfa Wang, virolog s Medicinskog fakulteta Duke.

Wang se nada da će situacija s novom američkom administracijom biti manje nestalna. Novoizabrani predsjednik Joe Biden također je rekao da će poništiti Trumpovo povlačenje iz WHO-a. Suradnja Kine i SAD-a stvorit će “puno pozitivnije okruženje za provođenje istraživanja na ovom polju”, kaže Wang.

Istraživanje počinje u Wuhanu

Međunarodni tim epidemiologa, virologa i istraživača s iskustvom u javnom zdravstvu, zdravlju životinja i sigurnosti hrane vodit će istragu WHO-a. Prvu fazu istrage u Wuhanu vjerojatno će provesti istraživači koji su već u Kini, a međunarodni istraživači otputovat će u zemlju nakon procjene tih rezultata, navodi agencija.

U Wuhanu će se istraživači pažljivije osvrnuti na huansko tržište mesa i životinja, koje su posjetili najstariji ljudi kojima je dijagnosticiran covid-19. Koja je uloga tržnice u širenju virusa ostaje misterija. Istraživat će se i divlje i uzgajane životinje prodane na tržištu, uključujući lisice, rakune i sika jelene. Također se istraživati i druge tržnice u Wuhanu te će se pratiti putovanje životinja kroz Kinu i van granica države. Istražitelji će prednost dati životinjama za koje se zna da su podložne virusu, kao što su mačke i kuna.

Istraživači će ispitati prve osobe za koje se utvrdilo da imaju covid-19, saznati gdje su mogle biti izložene, te će testirati uzorke krvi medicinskog osoblja, laboratorijskih tehničara i radnika na farmi prikupljene u tjednima i mjesecima prije prosinca, tražeći antitijela protiv SARS-CoV-2.

Dugoročni planovi

U izvješću WHO-a navodi se da ne mora značiti da je epidemija počela tamo gdje je prvi put otkrivena, a to se može odnositi na studiju koja je retrospektivno testirala španjolske uzorke kanalizacije iz ožujka 2019. i pronašla fragmente SARS-CoV-2, kaže epidemiologinja Raina MacIntyre.

“Ako je ova studija bila točna, moramo ispitati kako je virus bio prisutan u Španjolskoj u ožujku prošle godine”, kaže ona.

Istraga bi se prema tome mogla proširiti i izvan Kine, a virolog Martin Beer istaknuo je kako bi istraga trebala posebnu pažnju obratiti na mesoždere sisavce koje se uzgaja zbog krzna. Ove su životinje igrale ulogu i u izbijanju SARS-a, navodi Beer.

“Iznenađujuće je da se u izvješću ne spominju ove životinje, a mi nemamo informacije iz Kine o tome jesu li te životinje testirane”, kaže Beer.

Glasnogovornik WHO-a kaže da će se misija voditi znanošću i “bit će otvorena, ne isključujući nijednu hipotezu koja bi mogla pridonijeti prikupljanju dokaza i sužavanju fokusa istraživanja”, prenosi Nature.

Izvor: n1

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button