BiH

Vlada KS pokreće tužbu zbog Sebijinih prijateljica







Vlada Federacije Bosne i Hercegovine jučer je razriješila dužnosti dosadašnje članove upravnih i nadzornih odbora više zdravstvenih ustanova te imenovala nove.

Između ostalog, na period od četiri godine imenovani su i članovi Upravnog odbora Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS).

Jedan od osnivača

Tako je Jasmin Kapetanović imenovan za predsjednika Upravnog odbora KCUS-a, a Lejla Brčić, Ernela Eminović, Muvedeta Butmir-Čedić, Ajdin Zulić, Diana Štimjanin-Koldžo, Nusret Popović, Mladen Čuturić, Amra Karić i Josip Nikolić za članove.

Zbog ovakvog imenovanja Vlada Kantona Sarajevo (KS), koja je jedan od osnivača i najvećih finansijera KCUS-a, najavila je tužbu protiv Vlade Federacije BiH. Za Vladu KS, prema informacijama „Avaza“, sporno je to što u Upravni odbor nisu imenovana dva člana Vlade, kako je to zakonom propisano.

Ministar zdravstva Kantona Sarajevo, Haris Vranić najavio je danas pokretanje tužbe pred nadležnim pravosudnim organima.

“Procedura utvrđivanja prijedloga od strane Vlade KS obavljena je prije više od osam mjeseci. Nažalost mi smo sada iz sredstava javnog informisanja vidjeli imena članova novog UO. U tom novom UO se nalazi samo jedan član kojeg je imenovala Vlada KS. Gledajući strukturu članstva navedenog UO, on je potpuno nezakonit, s obzirom na to da su više od dva imenovana člana ispred ustanove KCUS, a u Zakonu piše da moraju biti iz reda zdravstvenih radnika”, objasnio je ministar Vranić. Vlada FBiH odlučila je imenovati samo jednu članicu, i to bivšu ministricu pravde Lejlu Brčić. Umjesto drugog člana kojeg je predložila Vlada KS, imenovana je Muvedeta Butmir-Čedić, bliska prijateljica direktorice Sebije Izetbegović i šefica nemedicinskih disciplina KCUS-a. I imenovana Ernela Eminović je bliska prijateljica direktorice, a inače je i glavna medicinska sestra u KCUS-u,” naveo je Vranić.

11 članova

Upravni odbor KCUS-a ima 11 članova, a po jednog člana predlažu preostala četiri kantona (SBK, ZDK, BPK, USK), dva člana Federalno ministarstvo zdravstva i tri člana ispred reda uposlenika KCUS-a od kojih najmanje dva moraju biti iz reda zdravstvenih radnika kako predviđa Statut KCUS-a.

Iz Vlade KS smatraju da ona ne može biti član UO iz reda uposlenika KCUS-a jer nije medicinski radnik, što bi, prema zakonu, trebala biti.

Kako Vranić navodi, Vlada FBiH na ovaj način ispunila je želju Sebije Izetbegović.

“I ovoga puta radi se o imenovanju bliskih saradnica generalne direktorice KCUS-a, od kojih dvije nisu zdravstvene radnice. Također je većina imenovanih iz Sarajeva, među kojima je čak njih petero uposleno u KCUS-u,” naglasio je ministar Vranić.

Naveo je i kako će se Vlada KS ubrzo izjasniti o najavljenoj tužbi, te pokrenuti konkretne korake u ovom smislu, a sve zbog nepoštivanja prijedloga Vlade KS kao jednog od osnivača i najvećeg finansijera KCUS-a sa oko 150 miliona KM.

I ovaj put, kako je dodao, kao i prethodnih godina Federalno ministarstvo, koje i predlaže Vladi FBiH listu članova UO na osnovu pristiglih prijedloga, ne prihvata predložene kandidate Vlade Kantona Sarajevo kao osnivača.

“Moram naglasiti da će se ovo sigurno odraziti na budući način finansiranja KCUS-a iz Fonda Zavoda zdravstvenog osiguranja KS. Vlada KS neće dozvoliti dalje ponižavanje Kantona Sarajevo sa ovakvim postupcima i sigurno ćemo revidirati dosadašnju dodjelu finansijskih sredstva koja se uplaćuju KCUS-u,” istakao je Vranić.



Izvor
Avaz.ba

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button