Još 1997. godine uveo je Tuzlu u 21. stoljeće, počevši informatizaciju opštine Tuzla. Gdje smo stali, šta se događa i gdje Tuzla ide?
Selim Bešlagić dao je komentar na prezentaciji “Tuzla – pametni grad” koju je organizovala Nezavisna lista Glasam za Tuzlu.
„Ja vas molim da ovaj projekat apliciramo na bilo koji način, mimo tih struktura koji to neće izvesti. Neće – Zašto? Ljepše je njemu da on ode tamo da izvadi pare iz automata, ili da napravimo još jedan most za Panonsko”, prokomentarisao je Bešlagić.
Kakva je to pametna uprava?
Pametna uprava strateški vodi razvoj grada, služi korisnicima (građanima, firmama, ustanovama i gostima našeg grada), transparentna je u svom radu, racionalna je, efikasna, te stručna i motivisana.
Na stranici www.glasamzatuzlu.ba će biti postavljen cijeli projekat „Tuzla pametni grad“.
„Pametni grad je grad koji se služi pameću svoji pametnih, umnih i sposobnim građana. Ako se zapitamo da li je naš grad takav, odgovor ćemo pronaći u činjenici da odlaze pametni i sposobni ljudi, i mladi i stari, pa i čitave porodice. A nama trebaju pametni da bismo bili pametni grad“, istakao je glavnu prepreku Tuzle na putu da postane pametni grad prof. Ahmet Kasumović.
Na prezentaciji je istaknuta važnost ovakvog projekta za Tuzlu.
Upravljanje gradovima po modelu „Pametnog grada“ je rezultat globalnog procesa urbanizacije, jer iskustva na svjetskoj sceni u posljednjih deset godina jasno pokazuju da je razvoj informacijsko-komunikacijskih tehnologija neophodan preduslov za razvoj zajednice u cjelini.
„Naša je misija da Tuzla postane prvi pametni grad u BiH. Mnogi ne znaju da europski fondovi finansiraju ovakve projekte, što daje realnu mogućnost za implementiranje pametne uprave kod nas“, naglasio je u svom izlaganju magistar Muhdin Mujačić.