S dolaskom hladnih dana i približavanjem zime, u nekoliko bosanskohercegovačkih gradova osjetna je ekstremna koncentracija prašine i štetnih čestica. Tuzla, Zenica, Sarajevo najzagađeniji su gradovi u BiH kažu iz federalnog hidrometeorološkog zavoda. Posebno su ugroženi mještani Divkovića i Bukinja kod Tuzle.
Ulice puste, ne čuje se dječiji smjeh niti se osjeti njihova igra. Ovdje mještani umiru zbog zagađenosti zraka, a većina ih završi upravo u ovoj ambulatni s disajnim problemima. Mještani godinama upozoravaju, njihov glas niko ne čuje. Ukoliko se ovako nastavi, tuzlanska naselja nadomak Termoelektrane Bukinje i Divkovići postat će Černobil – ističe predsjednik MZ Bukinje Goran Stojak.
– Zbog zagađenost zraka u MZ Bukinju većinom su svi u ambulanti. Djeca već astmu imaju, većinom svi imaju problema s disanjem i većinom se liječe. Zdravstvena situacija je jako teška. Ovo je jedan dio industrijski, težak je period bio prije a sad je još teži. Veliki su problemi u ovom dijelu. – kaže Stojak.
Posljednjih 20 dana Tuzlu karakterizira izuzetno prekoračenje zagađenosti zraka sumpordioksidom – kažu iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda. U Zenici je najveći zagađivač lokalna industrija. Građani osjete, ali se pitaju, koliko je njihov zrak uopće zagađen. Oprema za takvo nešto kažu odavno nije u funkciji.
– U Zenici mi imamo drugi problem. Nakon što smo nabavili opremu za monitoring na osnovu koje se može proglasiti ta epizoda, nažalost ta oprema više nije ispravna tako da mi sad ponovo ne možemo proglasiti te epizode, ne mogu se provoditi te mjere, jer nemamo opreme na osnovu koje se može proglasiti ta epizoda. – rekao je za Hayat Samir Lemeš, predsjednik „Eko foruma“ Zenica.
Sumpordioksid je najveći zagađivač zraka u Zenici, i u toku cijele godine bilježi se konstantno prekoračenje do čak sedam puta. Mnogo gora situacija je u Tuzli gdje je prekoračenje sumpordioksida u zraku veće za čak 16 puta. Pojava smoga u Sarajevu uzrokovana je ogromnom koncentracijom prašine u zraku, četiri puta većom od dozvoljene. Pitali smo u sektoru za životnu sredinu hoće li se trend prekomjerne zagađenosti zraka pojavljivati narednih mjeseci.
– Da, pojavljivat će se. Jedino je upitno koliko će trajati epizode sa vrlo zagađenim zrakom, da li će one trajati po tri -četiri dana kao što smo imali sada ili će trajati po 15ak 20 dana što također nije neobično. – ističe Enis Omerčić, viši stručni saradnik Sektora životne sredine pri Federalnom hidrometeorološkom zavodu. Za mještane Bukinja i Divkovića, ova vijest samo je potvrdila njihove sumnje. I ova godina, i ova zima će za njih, kao i sve prethodne biti još jedna godina strepnje za zdravlje i borbe za čist zrak, koji sve rjeđe imaju.
Izvor: hayat.ba