BiH

Vedran Zubić nasmijao javnost: “Hlopta, precjenik, sinot…”













Poznati sarajevski profesor Vedran Zubić nasmijao je javnost svojom novom objavom u kojoj je predstavio “nova gramatička pravila.”

Vedran Zubić se našalio na račun čestih gramatičkih grešaka koje čujemo i vidimo svakodnevno te je naveo da “zbog potreba moderne komunikacije i pisanja uvode se nova gramatička pravila koja će omogućiti lakšu korespodenciju i shvatanje jezika.”

“Nova pravila” prenosimo u cijelosti:

Možda će Vas zanimati i:

1. C – ovanje; Pravilo u kojem glasovi D i S te i T i S u pisanju i govoru prelaze u C. Primjeri HrvaCka, ŠveCka, graCki isl.

2. Nepotrebnost slova T; U slučaju da se slovo T nađe na kraju iza S ono se više ne izgovara. Govori se dugo S kroz zube. Primjeri NepotrebnoS, SolidarnoS isl.

3. Gubljenje H; Kada se slovo H nađe na kraju pridjeva u genitivu i akuzativu množine ono se više ne piše. Primjeri historijski problema, nepotrebni stvari, glupi komentara isl.

4. Dodavanje slova H; U slučaju da korisnik jezika osjeti potrebu da doda slovo H on to i uradi. Primjeri Hlopta, čaršHaf isl.

5. Dodavanje slova A; U padeškim promjenama pojedinih osobnih zamjenica dozvoljeno je dodavanje slova A. Primjeri njihA, hinA isl.

6. Spajanje negacije sa glagolom; Uvodi se u pisanju spajanje negacije NE sa glagolima. Primjeri Neznam, neshvatam isl.

7. Razdvajanje negacije NE od pridjeva; U pisanju se negacija piše odvojeno od pridjeva. Primjeri Ne razuman, Ne shvatljiv isl.

8. Spajanje rječce LI; Li se piše spojeno. Primjeri dali, jeli isl.

9. Spajanje riječi SI u upitnim rečenicama; Primjeri Jesil, Dalsi, Moral‘ isl.

10. Jednačenje suglasnika po gluposti; U slučaju potrebe gube se neki suglasnici koji se smatraju glupi i nepotrebni u nekoj riječi. Primjeri PreSjeNik, PreCjeNik isl.

11. Gubljenje slova Ć; U govoru se na kraju riječi može koristiti umjesto Ć slovo T. Primjeri sinoT umjesto sinoĆ isl.

12. Gubljenje JE u glagolima; U konzumiranju konjugacija iz pojedinih glagola se izbacuje dio JE ispred sufiksa. Primjer Razumi(je)m isl.

13. Jednačenje suglasnika i palatalizacije spajanjem priloga ili priloške odredbe; Kada se vještački spoje prilozi oni podliježu promjeni. Primjeri IšČapljine, Zdrvima, Šćumurom isl.

14. Dodavanje O; Ako se razdvoje suglasnici u nekim glagolima se dodaje slovo O. Primjer hOtio isl.

15. Ć-tovanje – U govoru i pisanju se javlja slovo Ć umjesto T i J. Primjer Ćerati; u kombinaciji sa 13. pravilom javlja se primjer Šćeo isl.

16. Nepotrebna interpunkcija; Uvodi se pravilo izbacivanja interpunkcija zbog lakšeg pisanja.

17. Pravilo velikog slova; Veliko slovo se koristi po osobnom nahođenju i potrebi.

18. Jekovanje; Uvodi se pravilo korištenja JE i IJE po osobnom nahođenju. Primjer djete, vijećnik, piješak isl.

19. Ć-ovanje; Slova Ć i Č se koriste po osobnom nahođenju. Primjer VijeČnik, Ćaršija isl.

20. Gubljenje i dodavanje J; Između I i A se gubi J, a dodaje između I i O. Primjeri Australia, vegetacia, dobiJo, moliJo isl.Pravilo kucanja velikih slova! U objašnjavanju putem korespodencije uvodi se stalno korištenje

Vedran Zubić je kazao da su ovo osnovne promjene te da se radi na dodatnoj analizi i ekspertizi koja će biti korištena u narednom periodu.



Izvor
Oslobodjenje.ba

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button