BiH

Nerazjašnjeni slučajevi traju i po nekoliko decenija: 34 godine traže nestalog sina

Prije šesnaest godina, tada 16-godišnja Inga Perković iz sela Potok kod Livna zaputila se iz porodične kuće u školu po svoje svjedočanstvo i nestala bez traga. Za Ingom su mjesecima intenzivno tragali pripadnici federalnog MUP-a, Granična policija BiH i Interpol, ali i njeni sugrađani, komšije, porodica… Iako je policija dobila nekoliko dojava koje su obećavale, nesretna djevojka do danas nije pronađena.

Mnoge su se priče od tada ispredale o Inginoj sudbini, od toga da je samovoljno otišla od kuće sa nepoznatim muškarcem, preko spekulacija da je djevojka oteta i ubijena, a njezino tijelo negdje zakopano, pa do toga da je Inga Perković žrtva trgovine ljudima, odvedena negdje izvan granica BiH i prisiljena na prostituciju…

Možda će Vas zanimati i:

Slučaj francuskog kampera

Federalna uprava policije 13 osoba evidentirala je kao nestale. Među njima je i Dalibor Milanović, rođen 1980. godine u Mostaru. Od kuće je otišao 28. februara 2014. godine i od tada mu se gubi svaki trag. Djevojka iz Visokog Meliha Husić (1997) posljednji put je viđena 5. januara 2012. godine. O njenoj sudbini do danas se ništa ne zna, kao ni o Almerisi Ćudić (1977) iz Gračanice, koja je nestala 1. aprila 2014. godine na području Srebrenika.

U BiH godišnje se prijavi nestanak u prosjeku više od 120 osoba. Samo u prvih šest mjeseci ove godine na području Republike Srpske prijavljen je nestanak 40 osoba. Među njima je i maloljetni Dragoljub Misimović (1999), koji je posljednji put viđen 2. februara 2016. na području Gradiške. Istog dana nestao je i 32-godišnji Nedeljko Mitrić. Osamnaestogodišnja Stojanka Grujić 23. aprila ove godine oko jedan sat ujutro napustila je kuću i udaljila se u nepoznatom pravcu. Na sebi je imala farmerke i crnu kožnu jaknu. MUP RS-a traga i za 57-godišnjim Dragom Ostojićem, koji je posljednji put viđen 31. marta 2016, kada je u automobilu Golf 4 otišao od kuće iz mjesta Banjica na području općine Bijeljina. Drago je osoba s psihičkim poteškoćama. Od pomenutih 40, do sada su pronađena 33 osobe, među kojima je 15 pronađenih mrtvo.

U evidenciji MUP-a RS-a nekoliko desetaka osoba se vode kao nestale, a za nekoliko od njih traga se još od rata. Među nestalima na području RS-a je i francuski državljanin Benoit Nicolas Guillaume Martin, koji je nestao 15. juna 2010. godine u Nacionalnom parku Sutjeska. Martin je u to vrijeme imao 21 godinu, a kao kamper je obilazio Bosnu i Hercegovinu.

Kako su nam kazali u MUP-u RS-a, najčešći razlozi zbog kojih ljudi odlaze od kuće su loši porodični odnosi, psihičke i druge bolesti, senilnost kod starijih osoba…

Najstariji slučaj iz evidencije Federalne uprave policije odnosi se na nestanak Darka Stančevića iz Mostara, u to vrijeme dvogodišnjaka, koji je nestao ispred svoje kuće u Mostaru u decembru davne 1982. godine. Istraga o misterioznom nestanku dječaka iz Mostara i dalje traje, bez obzira na izuzetno dug vremenski period koji je protekao. Prije nekoliko godina pojavila se informacija da je dječak živ i da sada, kao odrastao čovjek, živi u Italiji, gdje ga je navodno usvojila imućna italijanska porodica. Nažalost, sve je ostalo samo na indicijama i te informacije do danas nisu potvrđene. MUP HNK podnio je zahtjev za raspisivanje međunarodne potrage za Stančevićem. Njegovi roditelji, Dragan i Zdenka, nikada nisu prestali tragati za svojim sinom.

Proglašenje smrti

Prema zakonima o vanparničnom postupku FBiH i RS-a, umrlom osobom može se proglasiti: osoba o čijem životu za posljednih pet godina nije bilo nikakvih vijesti, a od čijeg je rođenja proteklo šezdeset godina; osoba o čijem životu za posljednih pet godina nije bilo nikakvih vijesti, a za koju je vjerovatno da više nije živa; osoba koja je nestala u brodolomu, saobraćajnoj nesreći, požaru, poplavi, zemljotresu ili u kakvoj drugoj neposrednoj smrtnoj opasnosti, a o čijem životu nije bilo nikakvih vijesti za šest mjeseci od dana prestanka takve opasnosti; te osoba koja je nestala u toku rata ili u vezi sa ratnim događajima, a o čijem životu nije bilo nikakvih vijesti za godinu od dana prestanka neprijateljstava. Prijedlog za proglašenje nestale osobe umrlom i prijedlog za dokazivanje smrti može podnijeti svaka fizička i pravna osoba koja za to ima pravni interes, kao i zainteresirani organ. Za proglašenje nestalog lica umrlim i za dokazivanje smrti nadležan je sud na čijem području je lice imalo posljednje prebivalište, odnosno boravište.

Možda će Vas zanimati i: