BiH

Ugostitelji iz Brčkog: Kad ne radimo građani idu u druge gradove i šire koronu










Ugostitelji u Brčkom podnijet će tužbu protiv nadležnih za naknadu štete koju su pretrpjeli zbog, kako navode, nezakonitih i neracionalnih mjera nametnutih zbog suzbijanja širenja pandemije. Također, traže i da im se produži radno vrijeme objekata.

Izmijenjenom naredbom štaba za zaštitu i spasavanje Brčko distrikta od ponedjeljka je školama, ugostiteljskim objektima, fitness centrima, teretanama, kockarnicama i sportskim kladionicama omogućen rad do 19 sati, a na snazi i dalje ostaje policijski sat koji je u trajanju od 22 sata uvečer do pet sati ujutro.

Možda će Vas zanimati i:

Ovim su nezadovoljni iz Udruženja ugostitelja Brčko distrikta pa su shodno tome zatražili izmjenu naredbe koja je donesena 3. decembra ove godine, a na snagu je stupila četiri dana kasnije. Ugostitelji shodno dopisu traže da se radno vrijeme ugostiteljskih objekata produži do 21:30 sati.

“Naime, predmetno vremensko ograničenje rada nama čini veliku finansijsku štetu, a takva mjera sama po sebi nema nikakvu svrhu, niti doprinosi poboljšanju epidemiološke situacije, već se pradostiže upravo suprotno dejstvo, jer se skraćuje vrijeme u kojem se ugostiteljski objekti mogu posjetiti, pa se više gostiju koncentiše istovremeno u lokalima”, kažu iz Udruženja ugostitelja Brčko distrikta.

Njihovi, kako ističu, logički sudovi govore da, kada bi se radno vrijeme produžilo isti broj gostiju bi dolazio u različito vrijeme te bi se i smanjivala mogućnost širenja virusa.

“Posebno naglašavamo da nema dokaza da su se, kako radnici u ugostiteljstvu, a također ni gosti zaražavali u našim objektima te da biste propisivanjem sprovodivih mjera prevencije, a istovremenim ukidanjem vremenskog ograničenja rada bi ustvari zaštitili stanovništvo jer bi svi gosti bili pod nekom vrstom nadzora dok su u lokalima, za razliku od sadašnje situacije da nakon zatvaranja naših objekata idu na privatne zabave koje su bez bilo kakve kontrole i samim tim predstavljaju realnu opasnost od širenja virusa”, kažu iz Udruženja ugostitelja Brčko distrikta.

Dalje ukazuju na činjenicu da je prethodno povećanje broja zaraženih nastalo, kako potcrtavaju, isključivo zbog izbora, pedizbornih skupova, kao i da su pretrpane kancelarije u svim instutucijama i javnim preduzećima Brčko distrikta izvor zaraze, što nažalost pokazuje i identitet većine zaraženih, a koji su službenici i zaposlenici spomenutih ustanova.

“Osim toga, to što kod nas ugostiteljski objekti ne rade ili rade do 19 sati ne sprečava stanovnike Brčkog da idu u okolna mjesta (Orašje, Bijeljina, Tuzla) i to masovno, čime samo ‘pretrpavaju’ lokale u tim mjestima i time doprinose širenju virusa, koji onda svakako donesu i u našu lokalnu zajednicu”, navodi se u reakciji udruženja.

Ističu i da u naredbi nije propisana odredba o toleranciji, kojom bi se, kao što je to učinjeno i u svim ostalim gradovima i općinama u BiH, a i u ostatku Evrope, ostavilo određeno vrijeme (obično 30 minuta) da gosti napuste objekat.

“Izostavljanjem te odredbe, doveli ste kako nas, tako i goste i organe zadužene za sprovođenje mjera u nedorečenu situaciju, jer ostavljate prostor za ‘usko’ tumačenje naredbe po kojoj bi objekti morali biti zaključani u 19:00, a to je nesprovodivo, jer bi goste faktički morali izbacivati iz objekata u isto vrijeme, čime bismo samo povećali šansu za dodatne kontakte većeg broja ljudi, a samim tim i za zaražavanje”, poručuju nadležnima brčanski ugostitelji.

Ugostitelji su nadležne u Brčkom obavijestili i o tome da će se obratiti nadležnom sudu sa tužbom za naknadu štete koju su pretrpjeli zbog svih, kako navode, nezakonitih, nesvrsishodnih, neracionalnih i neproporcionalnih mjera, koje su nametane za vrijeme trajanja pandemije.

Nadležnima su poručili i da daljim nepostupanjem po njihovim zahtjevima samo povećavaju iznos te naknade i samim tim nanose štetu budžetu Brčko distrikta iz čijih će se sredstava načinjena šteta morati nadoknaditi.

Izvor: Klix.ba



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button