Tuzlanski kanton

Udruženje “Spektar” u Srebreniku: Utočište za djecu i osobe s posebnim potrebama










“Svako dijete s poteškoćama ima pravo na inkluziju bez poteškoća,” česta je rečenica koju možemo čuti na konferencijama i okruglim stolovima organizovanim u cilju ukazivanja na probleme sa kojima se susreću osobe sa posebnim potrebama i poteškoćama, ali i kako bi se našli načini da se ovo stanje popravi.

I popravlja se, ali ipak sporo. I danas nailaze na poteškoće u svakodnevnom životu. Međutim, na sreću, danas postoje i udruženja, nevladine organizacije koje su utočište za ove osobe.

Jedno od njih je Udruženje djece i osoba s posebnim potrebama i civilnih invalida “Spektar” u Srebreniku, gradu na sjeveroistoku Bosne i Hercegovine, formirano prije 18 godina. Radi na unaprjeđenju integracije, inkluzije i socijalnom položaju djece i osoba sa poteškoćama i invaliditetom.

Udruženje je formirano na ideju Enesa Džanića, dugogodišnjeg predsjednika Udruženja koji je preminuo prije nekoliko godina.

Njegovu funkciju preuzela je defektolog-logoped Sanela Sarajlić-Hadžić, koja je i radila u Udruženju.

Uduženje je osnovano jer u to vrijeme na području opštine, a danas Grada Srebrenika, nije postojalo nijedno Udruženje koje bi zastupalo invalidne osobe u ostvarivanju njihovih prava.

Većina djece je školskog uzrasta. Svakodnevno dolaze u manjim grupama, od sedmoro do osmoro djece dnevno. U toku radne sedmice djeca dođu jednom ili dva puta.

“Također, još jedan od razloga za osnivanje Udruženja je i davanje do znanja svim institucijama koje se bave problematikom invalida i osoba sa poteškoćama o njihovom postojanju, problemima sa kojima se susreću i potrebama. Udruženje radi na unapređenju integracije, inkluzije i socijalnog položaja djece i osoba sa poteškoćama i invaliditetom,” izjavila je Sarajlić Hadžić.

U Udruženju rade četiri osobe i to defektolog-logoped, administrator, vozač i spremačica. Imaju 36 korisnika.

“Većina djece je školskog uzrasta. Svakodnevno dolaze u manjim grupama, od sedmoro do osmoro djece dnevno. U toku radne sedmice djeca dođu jednom ili dva puta. Udruženje ima vlastiti kombi kojim vršimo prevoz djece od kuće do Udruženja i nazad. Također, djecu koja su težeg stanja i ne mogu doći u naše prostorije obilazimo u vidu kućnih posjeta,” pojasnila je Sarajlić Hadžić.

Rade sa djecom i osobama sa Down sindromom, intelektualnim poteškoćama, cerebralnom paralizom, osobama sa oštećenjem sluha, slabovidnim i slijepim, osobama sa neuro-mišićnim oboljenjima i autizamom.

“Djeca i osobe koje dolaze u naše Udruženje su socijalizirana, komunikativna, prilagođena za rad u grupi i nisu agresivna,” istakla je Sarajlić-Hadžić.

Ukazala je i na značaj ovog Udruženja za lokalnu zajednicu kao što je Srebrenik.

“Udruženje Spektar je jedino Udruženja ovog tipa (dnevni centar) na području naše opštine. Veoma je bitna stavka u životima naših korisnika i njihovih porodica,” kazala je Sarajlić-Hadžić navodeći da djeca na ovaj način prisustvuju radionicama ali i različitim terapijama – odgojno obrazovnim, informatičkim, kreativnim, relaksirajućim i radno-okupacionim.

Njihove aktivnosti su raznovrsne i zanimljive.

“Neke od njih su igre poticanja mašte, socijalno učenje, razvoj higijenskih, kulturnih i radnih navika, vježbe za koordinaciju pokreta, aktivnosti praktičnog rada u svakodnevnom životu i u kući ,aktivnosti iz kulture življenja i ponašanja, govorno-jezičke vježbe, pomoć u učenju i obavljanju radnih zadataka sa djecom školske dobi, muzička i fizička kultura. Za stariju djecu i osobe sa invaliditetom imamo organizovanu radnu terapiju u vidu dekupaž radionica koja ima za cilj razvijanje osjećaja za rad i sticanje radnih navika te osjećaja društveno korisnih. Krajnji proizvod tih radionica izlažemo i prodajemo na raznim sajmovima i bazarima, kako u našem gradu tako i na području čitavog kantona,” istakla je Sarajlić-Hadžić.

U zadnjih nekoliko godina, lokalna zajednica je prepoznala njihov rad te ih često posjećuju građani koji se interesuju za njihov rad, žele da se druže i pomognu im.

Nemaju tačne podatke koliko je osoba sa poteškoćama i posebnim potrebama na području Grada Srebrenika.

“Znamo da ima jako puno djece i osoba sa poteškoćama, kao i korisnika koji su u stanju socijalne potrebe.

Finansiramo se većinskim dijelom od inostrane organizacije Von Hez zu Herz te jednim dijelom iz budžeta Grada Srebrenika. Kao i svakoj nevladinoj organizaciji pa tako i nama, svaka finansijska pomoć je dobrodošla,” kazala je Sarajlić-Hadžić.

U Udruženju postoji stručna osoba – defektolog-logoped, koja kroz svakodnevni rad sa djecom vrši stručnu pomoć.

“Na usluzi nam uvijek stoje i stručne osobe iz našeg Doma zdravlja – psiholog, logoped, neuropsihijatar i porodični ljekar s kojima imamo potpisan memorandum o saradnji,” dodala je Sarajlić-Hadžić.

Neke procjene ukazuju da 6,5 posto djece u starosti od dvije do devet godina u Bosni i Hercegovini ima neku vrstu invaliditeta.

Oni su jedna od najmarginalizovanih i isključenih grupa u Bosni i Hercegovini. Kvalitet usluga u Bosni i Hercegovini generalno nije adekvatan za potrebe djece sa smetnjama u razvoju, posebno u oblasti zdravstva i obrazovanja.



Izvor
Snagalokalnog.ba

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button