Bosanskohercegovačka akademska zajednica od danas je bogatija za 25 doktora nauka koji su svoje doktorske disertacije odbranili u toku ove akademske godine na Univerzitetu u Tuzli.
“Svako od njih će dati svoj doprinos na mjestu na kojem rade ili Univerzitetu u Tuzli koji ostaje njihova kuća u kojoj su dobrodošli. Vjerujem da će sve ono što su naučili i uradili moći primijeniti na svom poslu te će dalje nastaviti djelovati u svojoj izgradnji”, rekla je rektorica Univerziteta u Tuzli Nermina Hadžigrahić.
Odsjek za logopediju i audiologiju dobio je naučnicu koja je obradila temu “Funkcionalne komunikacijske sposobnosti osoba s demencijom”. Riječ je o veoma važnoj temi koja je prvi put obrađena u Bosni i Hercegovini.
“Činjenica je da društvo u BiH stari i ono će se morati nositi s tim rastućim problemom. Doktorska disertacija koju sam radila svojim rezultatima je pokazala da naše društvo ima osobe s demencijom koje još uvijek nisu dijagnosticirane i s njima se može raditi na poboljšanju konvektivnih, funkcionalnih i lingvističkih sposobnosti te ih se može razlikovati od osoba koje stare, ali bez demencije”, rekla je Banović.
“Oni mogu mnogo pomoći u komunikacijskom dijelu, ne samo osobi s demencijom, već i čitavoj porodici koja se mora nositi s tim problemom”, navela je Banović koja je zaposlena na Univerzitetu u Tuzli kao viša asistentica.
“Trebalo je zaista mnogo truda, rada i odricanja kako bi se uspješno okončao doktorski studij. To je jedna izuzetna prilika da se dugogodišnje stručno iskustvo spoji sa stečenim naučnim znanjima i aplicira u praksi. Uvjeren sam da će stečena stručna znanja u kombinaciji s naučnim i usmenim znanjima, posebno od eminentnih stručnjaka iz oblasti prava iz BiH i regiona, biti od koristi mladim generacijama, kao i onima kojima pripadam”, rekao je Tulumović.
“Krivično djelo nasilja u prodici je obrađeno sa svih aspekata, posebno s krivičnopravnog sankcioniranja izvršilaca krivičnog djela nasilja u sudskoj praksi”, naglasio je Tulumović.