BiznisPreporučujemoU fokusu

U oktobru Prvi Turistički forum 2017 – Tuzla

Turizam kao jedna od glavnih privrednih grana razvijenih zemalja zauzima posebno mjesto u planiranju privrednih aktivnosti.
Prema podacima Svjetske turističke organizacije (UNWTO) prošle godine u svijetu je zabilježeno 1,235 milijardi međunarodnih posjeta što je porast za 3,6% u odnosu na prethodnu godinu. Svaki 10. zaposleni u svijetu vezan je za turističku privredu, a predviđanja UNWTO za 2030. je da će međunarodne posjete porasti na 1,8 milijardi.

Turističkoj djelatnostistoje na raspolaganju sva prirodna i privredna bogatstva jedne zemlje. Sektor turizma povezan je s mnogim drugim uslužnim i proizvodnim djelatnostima kao što su trgovina, prehrambena industrija, građevinarstvo, finansijske usluge i dr. Turizam utiče na razvoj države, na povećanje priliva stranih investicija i stranog kapitala, što je od suštinskog značaja za svaku zemlju.

Možda će Vas zanimati i:

Njegov uspjeh u najvećoj mjeri zavisi od političke i ekonomske stabilnosti zemlje, kvaliteta njene putne infrastrukture, razvijenosti informatičkih usluga (e-rezervacije, e-plaćanje, informacije) ali i odnosom i razumjevanjem javnog sektora, privatnog poduzetništva i građana za potencijal i važnost turizma kao brzorastuće privredne grane koja pruža neograničene mogućnosti za sveukupan rast privrede jedne zemlje.

-Turizam u Bosni i Hercegovini – značaj, planovi i perspektive

Bosna i Hercegovina sa svojim brojnim prirodnim bogatstvima kao i bogatim kulturno-historijskim naslijeđem posebno je privlačna stranim turistima.

U 2016.godini u Bosni i Hercegovini je broj dolazaka turista veći za 11,62% u odnosu na 2015.godinu.Ono što je posebno vrijedno pomena je činjenica da je porast broja dolazaka stranih turista znatno većiod porasta dolazaka domaćih posjetilaca.
U Tuzlanskom kantonu takođe je zabilježen rast broja posjetilaca za oko 12,00% u odnosu na prethodnu godinu.

Napredak je očigledan, ali ti brojevi u apsolutnom iznosu su ipak i dalje daleko ispod naših želja i očekivanja. Za unaprijeđenje turističke djelatnosti potreban je sistemski pristup poboljšanju politike u turizmu na svim institucionalnim nivoima kako bi se stvorili što bolji uslovi za domaće i strano investiranje u sektor turizma teolakšalo poslovanje postojećim poslovnim subjektima u turizmu.

Ukupni doprinos sektora turizma u BDP-u Bosne i Hercegovine je daleko ispod prosjeka zemalja koje turizam tretiraju kao jednu od najperspektivnijih privrednih djelatnosti.

U BDP-u konkurentnih zemalja turizam učestvuje sa približno 10%, dok se taj postotak u Bosni iHercegovini kreće nešto više od 2%. U direktnom zapošljavanju u Bosni iHercegovini turizam učestvuje sa oko 4% od ukupne zaposlenosti (podaci Agencije za statistiku BiH), što je također ispod prosjeka. To nam govori da bi država u okviru mjera ekonomske politike trebalo da definiše šta turizam znači za privredni i društveni razvoj te na osnovu toga ozbiljnijepristupi planiranju i ulaganju u tu oblast.

-Potreba da se o organizuje Turistički forum-

Turizam, kao i druge djelatnosti,ne može se razvijatistihijski. Zemlje koje su ostvarile značajan rast u ovoj oblasti su dokaz da takav uspjeh nije slučajan već dobro osmišljen i planiran. Primjeriza to su nam zemlje iz regiona i svijeta koje su sa daleko manje prirodnog bogatstva i ljepota te kulturno-historijske baštine krenule u promociju svoje države kao turističke destinacije.

Prepreke koje nepovoljno utječu na razvoj turizma su, prije svega, nestabilne političke u zemlji, nerazvijena saobraćajna infrastruktura te nepovoljna poreska politika koja je destimulativna za potencijalne domaće i strane investitore. Osim toga, u Bosni i Hercegovini jeuočljivo odsustvo uvezane turističke ponude, strateškog planiranja i sistemskogpraćenja razvoja turizma, permanentnogusavršavanja zaposlenih u turizmu i dobroosmišljene promocije turističke ponude.

Upravo zbog svega pomenutog nameće se potreba za organizacijom skupova na kojima bi turistički radnici te predstavnici javnog i privatnog sektora imali priliku da na jednom mjestu razmijene iskustva, potrebe i prijedloge, a sve u cilju zauzimanja najboljeg kursa na putu razvoja turizma u Bosni i Hercegovini. Upravo takav je „Turistički forum 2017“.

-Zašto u Tuzli? –

Tuzlanski kanton – najmnogoljudniji kanton u Federaciji Bosne i Hercegovine, u kojem broj nezaposlenih dostiže cifru od 86.000. Rudarski bazen, nekad središte hemijske i bazne industrije, mada raspolaže velikim brojem turističkih resursa, bogatim kulturno-historijskim naslijeđem, povoljnim geografsko-klimatskimuslovima, prirodnim ljepotama, brojnim termomineralnim izvorima,nema turističku tradiciju, jer se razvoju turizmanije posvećivalo dovoljno pažnje.

U današnjim izmijenjenim prilikama turizam se nameće kao vrlo perspektivna grana privrede koja, uz podršku svih zainteresiranih strana, može značajno, ako ne i u potpunosti nadomjestiti pad industrijske proizvodnje u odnosu na period od prije 30 godina.

Stavljanjem u funkciju određenih turističkih resursa, ozbiljnim poduzetničkim poduhvatima te udruženim djelovanjem privatnog i javnog sektora pružaju se mogućnosti razvoja različitih vidova turizma, od zdrvstvenog, sportsko-rekreativnog, kulturnog, lovno-ribolovnog turizma i dr. te mogućnost za stvaranje atraktivne turističke destinacije, koja je otvaranjem brojnih avionskih linija sa aerodroma u Tuzlipostala privlačna i lako dostupna gostima iz cijelog svijeta, a naročito zapadne Evrope.

„Turistički forum 2017“ će okupiti turističke radnike, predstavnike izvršne vlasti državnog, federalnog, kantonalnog i nivoa lokalne samouprave, agencije nadležne za razvoj i strane investicije te predstavnike djelatnosti koje su komplementarne turizmu.

U okviru Foruma biće organizirane panel diskusije u kojima će panelistiučesnike upoznati s problematikom institucionalnog i zakonskog okvira kao preduslova za razvoj turizma u Federaciji Bosne iHercegovine i Tuzlanskog kantona, kao i perspektivama razvoja specifičnih vrsta turizma na području Tuzlanskog kantona. Osim toga, na forumu će biti predstavljeni i pozitivni primjeri iz prakse, načini stvaranja priznatih i poznatih turističkih brendova, kako iz Bosne i Hercegovine, tako i iz šireg regiona.

Program Turističkog foruma

Panel I: «Zakonski i institucionalni okvir kao podrška ili prepreka razvoju turizma u Tuzlanskom kantonu i Federaciji BiH.»

1. Ministrica turizma i zaštite okoliša Edita Đapo – Prednosti novog zakonskog okvira za razvoj turizma,
2. Ministar trgovine, turizma i saobraćaja u Vladi TK Mirsad Gluhić
3. Voditelj ureda turističke zajednice TK Miralem Mešković – Značaj i doprinos Turističke zajednice u razvoju turizma,
4. Direktorica zavoda za prostorno planiranje i urbanizam TK Dragica Tešić – Prostorni planovi kao prepreka ili podršaka razvoju turizma/ Aspekti značaja prostornog planiranja za razvoj održivog turizma,
5. Izvršni direktor za marketing J.P.“Međunarodni aerodroma Tuzla“ d.o.o.Enver Jukanović – Zakonske i institucionalne prepreke razvoja MAT kao jedne od ključnih karika u razvoju turizma TK i regiona.

Panel II: «Perspektive razvoja specifičnih vrsta turizma u TK»

1. Direktor „Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantonaTuzlanskog kantona“Benjamin Bajraktarević – Korištenje kulturno-historijskog naslijeđa u svrhu razvoja turizma,
2. Direktor kompleksa „Aqua Bristol“ prof.dr. Nedima Kapidžić Bašić – Perspektive razvoja wellness, spa i rekreativnog turizma,
3. Direktor turističkog i sportsko rekreativnog kompleksa „Lovac“ Orion- Srebrenik Mato Jurić – Unaprijeđenje ugostiteljske ponude u funkciji razvoja turizma, sportsko-rekreativni i ruralni turizam,
4. Direktor JU „Zaštićeni pejzaž Konjuh“ Enes Modrić – Razvoj turizma u zaštićenim područjima.

Panel III: «Kako razviti održiv i prepoznatljiv turistički brend»

1. Euro Velo- biciklistička tura Mostar-Dubrovnik preporučena od britanskog Guardiana – Toni Zorić-BK Mostar-upravni odbor BS BiH,
2. Direktor Agencija 404 i organizator Weekend Media Fest Rovinj – Nikola Vrdoljak,
3. Filmski muzički festival Rovinj-Admir Čulimarović,
4. PR Exit- Muzičkog festivala Novi Sad, Bojana Kozomora,

Prezentacije:

1. „Zavod za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona“-Izložba i prezentacija „Stećci Tuzlanskog kantona“,Munisa Kovačević i mr.sc. Mirzah Fočo,
2. „CISP“ Italija – „Održivi turizam“, Deborah RezzoagliiJasminaOvčina,
3. Turistička zajednica TK – Lovni turizam na području TK,
4. Ministarstvo trgovine, turizma i saobraćaja – Prezentacija rezultata Turističke patrole i projekcija kratkog filma o turističkim potencijalima TK- Hasan Sejdinović-stručni saradnik za turizam.

Dodjela priznanja najuspješnijim projektima u turizmu ili općini sa najboljom turističkom ponudom na Tuzlanskog kantona

Prvi Turistički forum Tuzla 2017. održat će se u hotelu Mellain 10. oktobra 2017. godine.

Više na: tft.ba