IstaknutoKameleon projekti

U Neumu završen prvi dan konferencije o otpadu: Kako koristiti više sredstava iz EU fondova?




Privredna komora Federacije Bosne i Hercegovine, u saradnji s Federalnim ministarstvom razvoja, poduzetništva i obrta organizira dvodnevnu konferenciju pod nazivom CIKLUS ODRŽIVOSTI: Izazovi i rješenja u upravljanju otpadom.

Skup je počeo jučer, 12. decembra i održava se i danas 13.12.2024. godine u Hotelu Marea u Neumu.

Ova konferencija predstavlja jedinstvenu priliku za razmjenu znanja i iskustava, kao i za predstavljanje inovativnih rješenja u području upravljanja otpadom, a predstavljaju se rješenja iz BiH te iz susjedne Hrvatske.

Naglasak je na globalnim izazovima i lokalnim odgovorima, odnosno bazira se kroz razmjenu najboljih praksi, bilo u području biootpada, energetskih goriva iz otpada (RDF) ili kroz miješani komunalni otpad koji još uvijek u najvećoj mjeri završava na odlagalištima.

Dr.sc. Marko Šantić, predsjednik Privredne komore Federacije Bosne i Hercegovine, istakao je sljedeće:

“Komora povezuje gospodarstvo i stvara nova znanja o upravljanju otpadom u BiH te u cijeloj regiji JIE. Trebaju nam iskustva drugih zemalja članica EU-a, stoga je Neum pravo mjesto za razmjenu tih specifičnih znanja o komunalnom otpadu i nastavljamo sa serijom tematskih konferencija.”

Mirsad Jašarspahić, potpredsjednik Privredne komore Federacije Bosne i Hercegovine, naglasio je nekoliko značajnosti:

“Zadovoljni smo jer su se na ovoj konferenciji okupili vodeći stručnjaci za otpad i komunalna društva iz FBIH, ali i iz susjedne Hrvatske, a očekuju nas važne rasprave. Svaki pojedinac u BiH sam daje svoj ključni doprinos upravljanju otpadom. EU politike održivosti trebamo približiti našim poduzećima koje su inače orijentirane na izvoz prema EU tržištu, stoga im trebaju i ekološki certifikati.”

Marijan Kavran, glavni urednik časopisa KOMUNAL (Zagreb), tokom svog obraćanja je istakao:

“Biootpad je veliki problem, jer se zeleni otpad i kuhinjski zeleni otpad ne mogu zbrinjavati ni na koji drugi način, nego samo kompostiranjem, bilo na licu mjesta ili u za to izgrađenim komunalnim kompostanama. Velika postrojenja imaju i proizvodnju bioplina. Kod komunalnog otpada se kao krajnja mjera otpad može pretvoriti u energiju spaljivanjem ili suspaljivanjem u elektranama s biomasom, kao što to rade razvijene EU zemlje, posebice u Skandinaviji. Treba nastaviti s podizanjem razine osviještenosti i nastaviti s edukacijom stanovništva o sprečavanju nastanka komunalnog, a posebno biorazgradivog otpada.”

Više informacija o tržištu otpada u BiH mogu se dobiti na mail: s.muslic@kfbih.com.

Možda će Vas zanimati i: