LifestyleTuzla

U Doknju održana tradicionalna manifestacija “lilanje” (VIDEO)

U katoličkim selima nadomak Tuzle već stoljećima njeguje se tradicija lilanja, narodnog veselja uoči blagdana Svetog Ilije koji se slavi 20.jula. Lilanjem katolici pozivaju Svetog Iliju, zaštitnika groma i nevremena, da im pomogne i zaštiti ih od oluja, gromova i time pridonese uspješnoj sjetvi.

Posebno je veselo u naselju Dokanj gdje se posljednih osamnaest godina organizuje proslava lilanja sa raznim sadržajima.

Možda će Vas zanimati i:

Više o ovom običaju za naš portal govori Leon Milošić, predsjednik KUD-a “Sveti Ilija” iz Doknja.

Blaško Jukić iz Udruge Društvo Breščana prisjetio se kako se običaj lilanja nekada obilježavao.

Manifestacija je započela služenjem svete mise u crkvi za sve poginule branitelje i poginule i nestale u Drugom svjetskom ratu.

Nakon završetka misnog slavlja, predstavnici folklornih grupa, članovi porodica i drugih organizacija položili su cvijeće i vijence te zapalili svijeće na spomen obilježje poginulim braniocima u Doknju.

Uslijedio je nastup folklornog društva, a brojni posjetioci mogli su pogledati i izložbu ručnih radova, degustirati domaća tradicionalna jela, te pratiti takmičenje u vještinama skok u dalj, potezanju konopca, bacanju kamena s ramena bacanja i navlačenju konopca.

Nakon takmičenja i degustiranja zapaljena je velika vatra na kojoj su djeca, ali i odrasli pripaljivali svoje lile. Mašući zapaljenim lilama, napravljenim od osušene kore trešnje, nastojali su što više rasplamsati vatru. Lilanju se najviše raduju djeca, a bude propraćeno narodnim pjesmama kao što je “Gori lila uoči Ilina” kojima se zaziva sv. Ilija za spas od groma i vatre.

Inače, pripreme za lilanje traju nekoliko mjeseci. Važno je pronaći koru divlje trešnje, isjeći je i dobro osušiti da bolje gori. Trešnjeva kora veže se na drveni štap, zapali i onda počinje lilanje. Djeca bakljama mašu, raspirujući vatru i pjevajući pozivaju bogove da ih spasi od udara gromova i osigura dobre prinose sa njiva.

Većina mještana Doknja ovo slavlje ili u narodu poznato kao “lilanje” doživljava i emotivno, sjećajući se mladalačkih dana, ašikovanja, sijela te igranki i druženja.