
Vlada Tuzlanskog kantona usvojila je Informaciju o uvođenju ABA terapije kao dijela sistema podrške djeci sa poremećajima iz autističnog spektra.
Na 66. sjednici Vlade TK razmatrane su aktivnosti Ministarstva zdravstva i Zavoda zdravstvenog osiguranja koje su predvidjele finansijska sredstva za ABA terapiju u narednim godinama. Ova terapija, prema važećim zakonima, može se pružati kroz zdravstvene ustanove ili privatne prakse koje ispunjavaju propisane uslove.
Vlada je zadužila nadležne institucije da do kraja 2026. godine osiguraju pružanje ABA terapije putem odgovarajućih zdravstvenih ustanova. Također, domovi zdravlja sa centrima za rani rast i razvoj bit će uključeni u dodatnu edukaciju zdravstvenih radnika kako bi se poboljšala dostupnost terapijskih intervencija za djecu sa autizmom i drugim razvojnim poremećajima.
Ovaj korak predstavlja značajan napredak u institucionalnoj podršci i unapređenju kvaliteta života djece i njihovih porodica u Tuzlanskom kantonu.





