„Meleth Creation“ je online shop na etsy platformi koja se odnosi isključivo na prodaju i izradu rukotvorina. U „Meleth Creation“ radionici izrađuju se ogrlice koje su kombinacija polimerne gline i kristala, a inspirisani su spiritualnim paganskim motivima. Prodaja je usmjerena na inostrano tržište.
Naziv „Meleth“ je inspirisan J. R. R. Tolkienovima vilenjačkim jezikom, a u prijevodu na naš jezik označava ljubav, što znači da su kreacije iz ljubavi. Iza ovog, sada već brenda, stoji Tuzlanka Emina Bajramović. Njeni proizvodi se najviše prodaju u Australiji i SAD, dok se u BiH nažalost ne mogu kupiti. Ipak, njenje sjajne kreacije možete pogledati klikom OVDJE.
„Već nekoliko godina izrađujem ogrlice i to je neko vrijeme bio hobi za džeparac. Kada sam shvatila da je to nešto čime želim da se bavim u budućnosti, shvatila sam da je krajne vrijeme da se registriram kao obrt i da zadržim tu ideju i dalje u životu.“, kaže Bajramović za Radio Kameleon.
Ipak, susretala se i sa nekim izazovima kao poduzetnica, a najveći je, kako kaže, regulativa i proces registracije u BiH. Smatra da je to nešto što odbija mlade da počnu razmišljati ozbiljnije o prepuštanju u poduzetničke vode jer cijeli proces duže traje. Navodi da je pored toga ključni faktor razumijevanje i podrška okoline.
Upravo veliku podršku za pokretanje biznisa Emina je dobila od Fondacije tuzlanske zajednice u iznosu od 6.490,00 KM u okviru projekta ˝Demokratsko i ekonomsko osnaživanje nerazvijenih zajednica u TK˝.
„Finansijska podrška Fondacije je svakako mnogo doprinijela samom razvoju ove ideje. S obzirom da je u pitanju već postojeći biznis, podrška je svakako veliki vjetar u leđa i pomoglo je ubrzanju procesa razvoja i nabavke nekih skupljih sredstava, te da u kraće vrijeme u budućnosti dalje i uspješnije mogu poslovati.“, dodaje Bajramović.
Ona je pored finansijske podrške imala i podršku u vidu edukacija (2 mjeseca treninga i radionica), te mentorsku podršku stručnih savjetnika koja je njoj posebno značila.
„Edukacija i savjeti prof. Adema Azapagića i ostalih mentora je dosta pomogla svima nama da dobijemo neke nove ideje, da malo bolje upoznamo kako funkcioniše poslovanje, šta znači biti poduzetnik, kako se prilagoditi tržištu, kako prepoznati i iskoristiti poslovne prilike. Za mene je jako značajno što od Fondacije tuzlanske zajednice pored finansijske podrške dobijamo podršku i u praćenju i razvoju naše poslovne ideje. Dobili smo podršku pri izradi vizuala za naš biznis, podršku u promociji i imamo savjetnika kojem se uvijek možemo obratiti.“, pojašnjava Bajramović.
Njena poruka mladima i svima onima koji razmišljaju o pokretanju vlastitog biznisa je da se obavezno prijave na programe podrške start-up poduzetnicima koje organizuje Fondacija tuzlanske zajednice.
„Dosta će naučiti o samom poslovanju, te će dobiti nove ideje i uvide kako dalje u budućnosti. Mislim da nas nikakve administrativne prepreke ne bi trebale spriječiti u ostvarenju ideja i ciljeva, samo trebamo vjerovati u sebe.“, poručuje Bajramović.
Fondacija tuzlanske zajednice već u januaru 2020. godine započinje novi Program podrške mladim poduzetnicima, ovoga puta za mlade od 18 do 35 godina sa područja Grada Tuzla. Zato, ukoliko ste mladi i želite učiti o poduzetništvu, dobiti mentorsku i finansijsku podršku za razvoj svoje ideje i pokretanje vlastitog obrta ili preduzeća budite slobodni prijaviti se na poziv za podršku mladim poduzetnicima Fondacije tuzlanske zajednice klikom OVDJE .