Povodom više medijskih upita, Tužiteljstvo BiH, informira medije i javnost, da postupajući tužitelj u predmetu poznatom kao “Ikona”, intenzivno poduzima aktivnosti na prikupljanju dokaza i saslušanju svjedoka.
Saslušan je određen broj svjedoka, među kojima i veleposlanik BiH u Rusiji, te je upućena Zamolba za pružanje međunarodne pravne pomoći, nadležnim institucijama. U ovom predmetu poduzimat će se dalje radnje u cilju utvrđivanja svih činjenica i prikupljanja dokaza.
Ujedno, informiramo javnost da je Tužiteljstvo BiH jučer, 19. siječnja/januara, zaprimilo zamolbu za sastanak glavne tužiteljice sa veleposlanikom Ukrajine za Bosnu i Hercegovinu, saopćeno je iz Tužiteljstva BiH.
Ambasada Ukrajine u BiH ranije je saopštila da insistira da zvanično Sarajevo hitno pruži informacije o tome kako je ikona iz Luganska, koju je sredinom decembra predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik poklonio ruskom šefu diplomatije Sergeju Lavrovu, dospjela na teritoriju BiH.
Navedeno je da do sada od vlasti BiH nisu dobili odgovor na to pitanje.
“Nepostojanje odgovora ili njegovo odgađanje naslućuju da je ikona ilegalnim putem premještena na teritoriju Bosne i Hercegovine. Ovo pitanje je od ključnog značaja i odgovor na njega ne može se odgađati i mora biti nedvosmislen”, navedeno je ranije iz ukrajinske ambasade u BiH.
Dodik je 14. decembra šefu ruske diplomatije Sergeju Lavrovu, tokom posjete BiH, poklonio ikonu, za koju su mediji iz Republike Srpske pod kontrolom vlasti naveli da je iz Luganska i da je stara 300 godina.
Poslije toga, Ambasada Ukrajine u BiH je uputila notu BiH, navodeći da je ikona vlasništvo te zemlje.
Poslije reakcije ukrajinskih vlasti, Lavrov je diplomatskim kanalima vratio ikonu Dodiku, a zatražio je da se u slučaj uključi Interpol.
Ambasador BiH u Rusiji Samardžija vratio je ikonu u BiH, a Dodik je izjavio da se ona trenutno nalazi u sefu u njegovom kabinetu u Istočnom Sarajevu.
Dodik je prije nekoliko dana izjavio da mu je ikonu, koju je poklonio Lavrovu, dao “jedan čovjek iz Banjaluke, kome ne zna ni ime”, kao i da je ikona dio porodične imovine tog čovjeka.
“Ako je greška, to mora da pokaže Ukrajina, nigdje ne piše da potražuje to (ikonu)”, kazao je Dodik, dodavši da je Direkcija za koordinaciju policijskih tijela u BiH tvrdila da Interpol nema tu ikonu na listi potraživanja.
Izvor: federalna.ba