
U utorak, 25. marta, turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan i američki senator Marco Rubio održali su sastanak u State Departmentu u Washingtonu, gdje su razgovarali o ključnim regionalnim i globalnim pitanjima.
Iako su neki detalji sastanka ostali nepoznati, iz izdatog saopštenja za javnost saznaje se da su tokom razgovora značajnu pažnju posvetili stabilnosti Bosne i Hercegovine i njenom uticaju na stabilnost Balkana.
Najveća tema razgovora bila je stabilnost Bosne i Hercegovine, koja je, kako su naglasili Fidan i Rubio, presudna za mir i sigurnost čitavog Balkana. Ovaj susret dolazi u periodu kada se u BiH suočavaju sa izazovima političke krize, a čelnici različitih stranaka i institucija nastoje doći do rješenja koje će očuvati unutrašnju stabilnost zemlje.
Turska i Sjedinjene Američke Države, kao ključni međunarodni akteri u regionu, imaju mnogo informacija o aktuelnoj političkoj situaciji u BiH. U prethodnim danima, članovi Predsjedništva BiH, uključujući Željku Cvijanović i Denisa Bećirovića, te lideri političkih stranaka poput Bakira Izetbegovića, Milorada Dodika i Elmedina Konakovića, imali su odvojene susrete s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom i ministrom vanjskih poslova Hakanom Fidanom, čime je postalo jasno da turska vlast prati i analizuje političke tokove u BiH.
U kontekstu stabilnosti BiH, Fidan i Rubio su se saglasili o važnosti daljnjeg angažmana Sjedinjenih Američkih Država i Turske, kako bi se podržao napredak BiH na njenom putu ka političkoj stabilnosti i evropskim integracijama. Ova podrška uključuje i pružanje podrške demokratskim institucijama i jačanje političkog dijaloga među različitim etničkim i političkim grupama u BiH.
Turski ministar Fidan je tokom razgovora istakao da će Turska, u saradnji sa SAD-om, nastaviti pružati podršku BiH u njenim naporima da osigura mir i stabilnost na Balkanu. Takođe, Fidan je spomenuo da će Turska, zajedno sa SAD-om, tražiti načine za rešavanje političkih nesuglasica u BiH, kao i za jačanje njenog međunarodnog položaja.
Osim pitanja vezanih za BiH, Fidan i Rubio su razgovarali i o drugim ključnim regionalnim temama. Jedno od pitanja koje je takođe dominiralo sastankom bilo je stanje u Siriji. Obje strane su naglasile potrebu za angažmanom sa sirijskom vladom kako bi se stabilizovala situacija u toj zemlji i smanjio uticaj terorističkih organizacija.
Takođe, razgovaralo se o naporima SAD-a i Turske za postizanje trajnog prekida vatre između Rusije i Ukrajine, pri čemu je Turska izrazila podršku nedavnim inicijativama SAD-a u tom pravcu.
Sastanak Rubija i Fidana obuhvatio je i pitanje odbrambene saradnje između SAD-a i Turske, kao i postojeće prepreke koje se odnose na nabavku odbrambene opreme. Obje strane su se složile da treba ukloniti prepreke za saradnju u oblasti odbrambene industrije, a planirani su tehnički sastanci kako bi se rešili postojeći problemi.
Takođe, naglašena je potreba za unapređenjem saradnje u borbi protiv terorizma, posebno u regionu Bliskog istoka, iako je razgovarano i o ukidanju sankcija iz Zakona o suzbijanju američkih protivnika kroz sankcije (CAATSA), kao i o mogućem povratku Turske u program F-35.
Sastanak između Hakana Fidana i Marcija Rubija predstavlja korak naprijed u jačanju odnosa između Turske i Sjedinjenih Američkih Država, posebno u kontekstu stabilnosti Balkana i ključnih regionalnih izazova. Iako su detalji o budućim planovima još uvek u fazi razmatranja, jasno je da će saradnja između ove dvije zemlje biti ključna za održavanje mira i stabilnosti u BiH i širem regionu Balkana.