TuzlaZaštita okoliša

Svijet nam je dat ne da ga uništavamo, nego da ga poboljšavamo










Centar za ekologiju i energiju i Centar za održivi razvoj Srbija danas su u Gradskom parku u Tuzli održali konferenciju na kojoj se govorilo o klimatskim promjenama i očuvanju okoliša.

Konferencija se organizirala povodom Svjetskog dana zaštite okoliša/životne sredine koji su usvojile Ujedinjene nacije 1972. godine sa željom da se obrati više pažnje i da se bude djelotvornije kada je posrijedi  zaštita okoliša.

Važnost očuvanja životne sredine jedan je od gorućih problema sa kojim se susreće ne samo Bosna i Hercegovina, nego i zemlje regiona.

Upravo o tome su pričali i današnji učesnici koji su ponaosob naglasili kako važnost očuvanja okoliša, tako i značajnost svih pojedinaca u doprinošenju da se ovaj problem što djelotvornije riješi.

Na današnjoj konferenciji prvi se obratio Zvezdan Kalmar ispred Centra za ekologiju i održivi razvoj Srbija:

“U saradnji sa Centrom za ekologiju i energiju Tuzla započinjemo jedan proces međureligijskog dijaloga. Želeli bi da predstavnike verskih zajednica ohrabrimo da se zajedno bavimo temama klimatskih promena, zaštitom životne sredine i važnošću zaštite okoline za sve ljude.”

Gvardijan Franjevačkog samostana Svetog apostola Petra i Pavla fra Željko Nikolić naglasio je pojedinosti o tome čega čovjek treba biti svjestan kada je u pitanju zaštita životne sredine:

“Mi trebamo biti svjesni da je svijet u kojem jesmo nama darovan. Dat nam je ne da ga uništavamo, nego da ga poboljšavamo i iza sebe ostavimo u jednom boljem stanju. Odnos prema svemu stvorenom ponajbolje vidimo u primjeru svetog Franje Asiškog. On se prema svemu stvorenom odnosio kao prema braći i sestrama pa je možda to i najbolji put i pokazatelj kakav odnos mi trebamo imati prema svemu stvorenom.”

Protonamesnik Tuzlanske prve parohije Srpske Pravoslavne Crkve protojerej Miloš Trišić uputio je apel svim ljudima da budu obazriviji kada je u pitanju životna sredina:

“Apelujem na svijest svih naših sugrađana da svako od nas učini koliko može kada je u pitanju zaštita životne sredine.  U svijesti svih nas je da čuvamo prirodu koju smo dobili u naslijeđe kako bi je našim potomcima ostavili lijepu, čistu i neiskvarenu.”

Glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Tuzla Hafiz Ahmed-efendija Huskanović istakao je  na koji se način trebamo ophoditi sa prirodom:

“Dragi Bog je stvorio čovjeka kao namjesnika na zemlji i sve drugo mu podredio, stavio mu na raspolaganje. Sada je do čovjeka da li će položiti taj ispit da prema svemu drugom postupa onako kako je Bog naredio, dakle da da svemu što živi i postoji njegovo pravo. Prema svemu što je oko nas moramo se odnositi kao prema samima sebi, a prema prirodi se trebamo odnositi kao prema našoj kući.”

Poruke koje su na današnjoj konferenciji prenijeli vjerski službenici i član Centra za ekologiju i održivi razvoj Srbija svakako bi trebale biti dobar primjer velikom broju građana koji u okvirima svojim životnih sredina trpe zagađenja, kao i velikom broju sredina u kojima živi vjerski mješovito stanovništvo.



Back to top button