Napuštenih životinja, ponajviše pasa, sve je više te je ovo postao globalni problem s kojim se susreći mnoge svjetske metropole.
Tako u mnogim gradovima na stotine, tisuće pasa čeka u skloništima na udomljenje. Starije životinje najduže čekaju na svoj red za sreću, a mnogi je i ne dočekaju. Život okončaju u hladnom skloništu. Ili budu uspavane.
Japanski borac za pravac životinja, Shinobu Takahashi, došao je ideju kojom će, kaže, riješiti dva goruća pitanja u svojoj zemlji. Pokrenuo je projekt udomljavanja napuštenih ljubimaca i to među jednim od najsojetljivijih skupina društva – umirovljenicima. Tako želi udomiti napuštene životinje te poboljšati kvalitetu života starijih ljudi.
– Ako ste u šezdesetima ili stariji, rijetko tko će vam se usuditi dopustiti da udomite životinju – kaže pojašnjavajući da mnoga skloništa za napuštene životinje provode ovakvu ‘politiku’ jer se boje da ljudi starije životne dobi nisu sposobni brinuti o životinjama. To obrazlažu mišljenjem da postoji rizik od toga da se stariji udomitelji razbole ili preminu, pa životinja opet završi na cesti.
A budući da je Japan zemlja s velikim udjelom starijeg stanovništva te koja je konstatno u potrazi za projektima koji poboljšavaju kvalitetu života starijih ljudi, ova akcija udomljavanja, kaže Japanac, ima smisla.
Pokrenuo ju je i iz privatnih motiva. Ovaj 56-godišnjak iz grada Nagoya, svojeveremeno je bio uspješan poduzetnik – vodio je nekoliko uspješnih restorana sve dok nije doživio krah. Ostao je bez ičega, jer je kaež, bio žrtva prevare. A tada su ga napustili i prijatelji. Radfio je tri posla kako bi vratio dugove. Tada je naišao na reklamu u kojoj su se promovirali minijaturni Dachshund psići. Pas Duca postao je njegov jedini životni suputnik koji ga je uveseljavao čim bi Shinobu došao kući. Bez obzira na to o kojem je dobu dana riječ.
Duca je, kaže, dao novi smisao njegovom životu. Ponovno se osjetio živim i posvetio se svojoj novoj karijeri – frizera i timaritelja pasa, trenera i terapeuta za životinje. Sve je okrunio projektom udomljavanja.
U svom skloništu kojeg je nazvao ‘Stariji pas za potporu’, a koje pruža umirovljenicima mogućnost usvajanja pasa, omogućio je da oni sa slabijim primanjima mogu zatražiti subvencioniranu ili besplatnu veterinarsku njegu i hranu za ljubimce. Ako vlasnici preminu ili postanu nesposobni za brigu, sklonište će ponovno preuzeti brigu o psima.
Izvor:24sata.hr