
Svemirski šatl Discovery je 24. aprila 1990. godine poletio u visine s izuzetno vrijednim teretom – svemirskim teleskopom Hubble, koji je u orbitu Zemlje ušao narednog dana i poslao selfie s našom planetom ispod njega.
Već 35 godina, Hubble pravi fotografije svemira i dosad je obavio više od 1,6 miliona opservacija. Ipak, uprkos svim tim podacima, dosad je posmatrao samo desetinu od 1 posto cijelog neba. Svemir je ogroman i mnogo je toga za vidjeti.
Teleskop je posmatrao razvoj Jupiterove Velike crvene pjege, snimio aurore na velikim plinovitim divovima i otkrio vezu između Neptunovih oblaka i Sunca.
Osim toga, pronašao je vodu na Jupiterovim mjesecima i otkrio nove mjesece Urana, Neptuna i Plutona.
Hubble je svjedočio rađanju zvijezda i bizarnih formacija okolnog plina i prašine, kao što su Stubovi stvaranja u maglici Orao.
Također, ispitao je omotače zvijezda poput Rakove maglice i maglice Pješčani sat. Teleskop je također posmatrao protoplanete, egzoplanete pa čak i egzokomete.
Hubble je zavirio duboko u prošlost kako bi posmatrao neke od najmlađih galaksija u našem svemiru. Njegovo originalno Duboko polje iz 1995. godine gledalo je u relativno prazno mjesto na nebu, pored zvijezda naše galaksije, pružajući pogled duboko u svemir.
Tada je uočeno oko 3.000 galaksija, među kojima su neke od najmlađih i najudaljenijih.
Od tada, Hubble snima i “ultra” i “ekstremno” duboka polja. Neke od fotografija prikazuju galaksije kakve su bile prije 13,2 milijarde godina.