
Evropski sateliti zabilježili su zabrinjavajuće promjene u sjevernom Jadranskom moru. Tokom ovog mjeseca, sateliti su detektovali promjenu nivoa mora duž sjeverne jadranske obale.
Prepoznatljiva plava boja mora zamijenjena je mutnom zelenom nijansom. Uzrok? Cvjetanje algi.
Prema satelitskim snimcima koje je objavio program Copernicus na svojim društvenim mrežama, cvjetanje algi najviše je pogodilo sjevernu obalu Italije. „Intenzivne zelene površine na snimcima jasno se izdvajaju u odnosu na tamnoplavu boju netaknute vode“, naveli su. Naučnici vjeruju da je iznenadan i obilan procvat algi, vidljiv čak i iz svemira, povezan s neuobičajeno visokim temperaturama mora te obilnim padavinama koje su povećale dotok riječnih voda u Jadran.
U svom saopćenju, program Copernicus također je upozorio da ovakvo cvjetanje algi može biti izuzetno štetno za morski ekosistem, jer značajno snižava nivo kiseonika u vodi. To ima direktan negativan uticaj i na ribarstvo, ali i na turizam.
Šta je cvjetanje mora?
Cvjetanje morskih algi predstavlja nagli rast planktonskih algi, često do nekoliko miliona ćelija po litru morske vode. Ovo se događa kada su prisutni povoljni uslovi – visoka koncentracija hranjivih materija i dovoljno sunčeve svjetlosti. Takvo cvjetanje može promijeniti boju mora u zelenu, crvenu, smeđu ili drugu nijansu, zavisno od boje pigmenta u algama.
Iako je riječ o prirodnoj pojavi koja često ima pozitivan učinak jer fitoplankton čini osnovu morskog hranidbenog lanca, problem nastaje kada se cvjetanje prekomjerno razvije. Tada dolazi do smanjenja kiseonika tokom razgradnje algi, a određene vrste fitoplanktona mogu biti toksične i opasne za morske organizme, uključujući školjke i ribe koje se uzgajaju.