Na ražnju vo od 200 kilograma, u hladnjači stotine litara pića, stolovi prepuni hrane kao u hotelu sa pet zvjezdica, a nevjesta, njena buduća svekrva i rodice zanosno igraju u svadbenim toaletama vatrenih boja i ukrasa. I tako tri dana.
To je svadba u bogatom domaćinstvu trgovca Predraga – Pekija Bajramovića u naselju Slavka Zlatanovića na periferiji Leskovca, koji ženi svog jedinog sina Rasima (18).
Iznad svatova ogromna kamera, prikačena na dugačkom kranu, snima sve što se dešava. Tu su još brojni kamermani i fotografi, koji se guraju sa trubačima i svatovima. Dame, poput junakinja iz televizijskih sapunica, uvježbano poziraju, mlada sija od sreće… Rasim će danas stati pred matičara s prelijepom Slađanom (17) iz istog naselja.
– Ovo je prvo veselje u kući u kojoj sam ja gazda i zato ne žalim novac – kaže Predrag Bajramović (35), koji kao i njegova supruga Kruna (36), često kite trubače iz orkestra Elvisa Ajdinovića, jednog od pobjednika Guče, sa po 50 eura.
Iako spadaju u red imućnijih leskovačkih Roma, ipak je Bajramovićima trebalo dvije godine da pripreme bogatu i raskošnu svadbu, s obzirom na to da je ovo veselje i kod Roma stvar prestiža i statusa. Za tri dana smjenjivalo se nekoliko orkestara, a pjevao je Zvonko Demirović, popularni pjevač romskih pjesama.
Dvospratna kuća, dvorište i pomoćne zgrade su renovirane i za svadbu specijalno okićene ukrasima iz poznate leskovačke cvjećare “Karmen”. Ukrašena je i ulica, jer je dvorište malo da primi sve svatove, koji najviše piju pivo i viski.
Predrag nerado govori koliko ga je sve koštalo, ali na kraju priznaje da će ga svadba, kada svede računicu, izaći 40.000 eura (oko 80.000KM). Mladine roditelje nije, kaže, htio da opterećuje.
– I kada kćerku budem udavao, sve ću sam finansirati – veli.
Običaji se ovde striktno poštuju, a prvi je da veselje traje tri dana; dva kod kuće i treći u restoranu. Prvi dan je “Dan sita”, ali prvi dio je rezerviran za muškarce, odnosno za budućeg svekra, tj. gazdu kuće, koji s trubačima, drugovima i sa flašom viskija od pet litara odlazi do roditelja mlade, da se prijatelje. Ovaj običaj je ispoštovan, iako buduća mlada u njihovoj kući živi već dvije godine, piše Blic.
To “muško veselje “potraje tri sata, pa se sito preko tepiha od plave svile predaje svekrvi, koja sa njim u rukama dočekuje goste. To sito poslije dugotrajnog igranja, ića i pića, baca desetogodišnja djevojčica preko kuće i onda kreće ženska, svekrvina fešta, do kasno u noć.
– Kod mlade nas dočekaju ukrštenim motkama, mi se kao nešto borimo s njima kako bismo došli do zaključanih vrata iza kojih je nevjesta. Ne puštaju nas dok ne platimo, a vrata čuvaju muška djeca, pa im bakšiš dobro dođe – objašnjava glava kuće.
Mlada se dovodi do ulaznih vrata i predaje mladoženji, koji je prevodi preko praga.
Tek treći dan pripada mladencima, a Slađana i Rasim se vjenčavaju u “Olimp Luxu”, najelitnijem prostoru u Leskovcu, tamo gde se igra valcer i ispija šampanjac.
– Sve u svemu, mi Romi znamo da se veselimo – zaključuje od igre već vidno izmoren gazda Peki.