Djeca su svjesna da im je lakše pomoći novcem kako bi stari i iznemogli imali odgovarajući tretman, hranu i ljekarsku ili bilo koju drugu njegu.
Zbog migracija i odlaska radno sposobnog stanovništva, u našoj zemlji je sve naglašenija potreba organiziranog smještaja starijih i iznemoglih osoba.
Na mjesto u takvim ustanovama se čeka jer stariji zbog zdravstvenog stanja, ali i bježeći od samoće, sve češće prihvataju ovakva rješenja.
Kata Međugorac je korisnica Doma za starije i iznemogle nedavno otvorenog u Žepču. Većina njenih sustanara iz istih razloga je u ovoj ustanovi zbog čega je, kao i drugim sredinama u našoj zemlji, i Žepču organizirana briga o starijim postala je prijeka potreba.
“Sve je to otišlo u bijeli svijet, a mi stari ovdje smo zajedno. To je malo neobično za nas, ali moramo to prihvatiti. Moramo prihvatiti radi sreće naše djece, radi naših unučadi…”, priča za FTV Stipo Jozinović, korisnik ovog doma.
Predsjednik Udruženja penzionera/umirovljenika Žepče Vlado Marić objašnjava – djeca su svjesna da im je lakše pomoći novcem kako bi stari i iznemogli imali odgovarajući tretman, hranu i ljekarsku ili bilo koju drugu njegu.
Lokacija na kojoj je privatni investitor izgradio objekt korisne površine 4.000 kvadratnih metara, čija se vrijednost procjenjuje da je oko 5 miliona maraka, u planskim dokumentima Žepča bila je predviđena za obrazovnu ustanovu.
“Vidite šta je vrijeme donijelo – odustali smo od gradnje škole i dali investitoru da gradi ustanovu za starije i nemoćne osobe. To vam sve govori koliko stanovništva odlazi, koliko je stanovništva sve manje”, naglašava Mato Zovko, načelnik Općine Žepče.
Za ovaj globalni problem svaka lokalna sredina mora tražiti svoj odgovor, a u Žepču vjeruju da je to osiguravanje uvjeta za investicije i otvaranje novih radnih mjesta. Uz društvenu opravdanost, projekt doma za starije osobe ima upravo te elemente. U prvoj fazi upošljava 30-ak mladih – većini je to i prvo radno mjesto.
“Naši zadaci su 24-satna njega, kompletna skrb o štićenicima, podjela terapije, odlazak ljekaru na preglede. Sve, u razgovoru s njihovom porodicom, rješavamo mi, oni su ovdje došli kao u svoju kuću”, kaže Ahmet Karsko, medicinski tehničar u žepaćkom domu Ministro
Uprkos podršci lokalne zajednice, investitoru su trebale dvije godine za osiguravanje potrebnih suglasnosti.
“Naišli smo i na jedan problem s kojim se nismo u BiH dosad se susreli, da neko namjenski ovakav objekat radi, jer mi smo ispoštovali sve evropske standarde, a, nažalost, u našoj državi nismo još uvijek te standarde implementirali u zakone, pa je to najveći problem”, tvrdi Eldar Beba, direktor Doma.
Za potrebe korisnika ugovorene su usluge sa zdravstvenim ustanovama u Žepču i Zenici, te osigurani potrebni medicinski i rehabilitacijski sadržaji. Uz to, osmišljen je prostor za druženje i različite društvene aktivnosti, koje su, uz toplu riječ osoblja, više nego potrebne starijim osobama.
Izvor: Fokus