Povodom ponovo izrečene mjere zabrane organizovanja štrajka ljekara UKC-a Tuzla, danas je u Općinskom sudu Tuzla održana hitna sudska rasprava.
“Što se tiče UKC-a Tuzla mi imamo Odluku da smo stupili u polusatni štrajk upozorenja i apsolutno je bespotrebno da se ide u generalni štrajk iz razloga što su već postignuti rezultati i ciljevi koje smo mi tražili. Odluka zbog koje smo mi danas ovdje, trebala bi da bude povućena iz razloga što bi njom još više ojačali poziciju pregovarača, kako bi privoljeli one koji odlučuju o nama da uđu u socijalni dijalog.” – istakao je Admir Suljić specijalista interne medicine, predsjednik štrajkačkog odbora SSDMiS TK, potpredsjednik Federalnog SSDMiS
U par navrata iz Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije TK izjavljivali su da njima nije generalni štrajk, iako su za njega u proteklim danima i imali priliku.
“Gledajući na cjelokupnu situaciju i dešavanja u FBiH tri kantona su već potpisala kolektivne ugovore, četvrti se očekuje i normalna stvar zbog čega bi sada ulazili u drastične poteze kada je već sve pri završetku, smatramo da nema potrebe da oštetimo ni pacijente, ni UKC, niti da maltretiramo sami sebe. Želimo samo da čim prije započenom sodijalni dijalog, te da ovu priču završimo na najbolji način za sve.” – kazao je Suljić
Kako već znamo, nad pojedinim članovima Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije TK sprovedene su mjere snage, iako su one postale bespredmetne.
“Nad doktorima medicine i stomatologije onemogućeno je da počnu sa štrajkom kod poslodavca JZU UKC Tuzla. Iz tog razloga su se i odlučili na polusatni štrajk upozorenja do okončanja ovog postupka. Ova pravna borba je neravnopravna iz razloga što se doktori žele na jedan poprilično grub način staviti u isti koš sa tehničkim osobljem, uz dužno poštovanje, kojih je značajno više.” – za Kameleon je rekao Damir Alić, pravni savjetnik Strukovnog sindikata doktora medicine i stomotaologije TK
Sa druge strane sektor za pravne poslove UKC-a Tuzla i načelnik Ervin Mujkić smatraju da je štrajk nezakonit jer nisu ispunjene procesne pretpostavke za otpočinjanje štrajka. Pored njih nisu ispunjeni ni materijalni nedostaci, o kojima će Sud odlučiti.
“UKC dio svojih prihoda, blizu 40% svojih prihoda ostvaruje na tržištu zdravstvenih usluga i upravo na osnovu njih zavisi hoće li se raditi ili ne. Otkazivanje unaprijed zakazanih medicinskih usluga onemogućava se ostvarivanje tih prihoda i dovodi se u pitanje isplaćivanje plaća svim radnicima, dugova dobavljačima i jasno je da će štrajkom štetne posljedice nastupiti.” – kazao je Mujkić.
Podsjećamo, članovi Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije TK, 6. novembra su stupili u generalni štrajk, kojim su obuhvaćene sve javne zdravstvene ustanove na području TK, izuzev UKC-a Tuzla.
Naime, Općinski sud u Tuzli na osnovu tužbe menadžmenta UKC-a, donio rješenje kojim je zabranio organizovanje i provođenje štrajka, u ovoj zdravstvenoj ustanovi.