TuzlaTuzlanski kantonVijesti

SOS Dječija sela u BiH otvorila prvi Centar za podršku hraniteljskim porodicama u Tuzlanskom kantonu

Danas je, na adresi Stara željeznička stanica, lamela II, broj 6. Tuzla (zgrada Titanik), Organizacija SOS Dječija sela u BiH, a na bazi Protokola o saradnji potpisanog sa Ministarstvom za rad, socijalnu politiku i povratak TK, otvorila prvi Centar za podršku hraniteljskim porodicama u Tuzlanskom kantonu.

Cilj Programa podrške SOS Centra za podršku hraniteljskim porodicama u Tuzlanskom kantonu je jačanje saradnje u oblasti hraniteljstva kao oblika javne brige za djecu bez roditeljskog staranja, a radi unaprjeđenja kvalitete brige kroz pružanje stručne, materijalne i nematerijalne podrške hraniteljskim porodicama.

“Hraniteljstvo je ključ za deinstitucionalizaciju i pružanje sigurnog porodičnog okruženja djeci koja ne mogu odrastati u svojim biološkim porodicama. U saradnji sa SOS Dječijim selima u BiH, jačamo stručnu podršku hraniteljskim porodicama i djelujemo u cilju ispunjenja misije koju uzajamno dijelimo, a to je da niti jedno ne treba odrastati samo”, naveo je Adnan Delić, federalni ministar rada i socijalne politike

“Danas dijelimo radost i zahvalnost SOS Dječjim selima Bosne i Hercegovine što su izabrali Tuzlanski kanton za otvaranje Centra za podršku hraniteljskim porodicama. U Kantonu sa najvećim brojem hraniteljskih porodica ovo će predstavljati značajan iskorak,  kako u materijalnoj, tako i u nematerijalnoj podršci. Posebno je važno naglasiti da ovaj projekat dobija na još većoj važnosti kada uzmemo u obzir činjenicu da će u fokusu biti porodice za specijalizirano hraniteljstvo a što se pokazalo kao neophodna potreba računajući da hraniteljstvo predstavlja najbolji oblik alternativne brige o djeci. Svako dijete zaslužuje da odrasta u porodičnom ambijentu.”, rekao je Fadil Alić, ministar za rad, socijalnu politiku i povratak Tuzlanskog kantona

“Sretni smo što smo u mogućnosti dati svoju podršku za razvoj hraniteljstva u BiH. Specijalizirane hraniteljske porodice u TK će sada dobiti potrebnu stručnu podršku kako bi svakom djetetu u brizi, uz beskrajnu ljubav, omogućili sretno djetinjstvo i sigurnu budućnost”, naglasila je Marcie Beckwith iz Organizacije Budi oslonac.

„Već 30 godina u SOS Dječijim selima u BiH vjerujemo da Nijedno dijete ne treba odrastati samo, te da je porodica najbolje mjesto na kojem dijete može odrastati, te uz ljubav i podršku doseći svoj puni potencijal. Centar koji smo danas otvorili u Tuzli, a ubrzo isti ovakav otvaramo i u Sarajevu, ima za cilj omogućiti unaprjeđenje sistema hraniteljstva u Tuzlanskom kantonu kao preduvjet za razvoj deinstitucionalizacije, prevenciju institucionalnog smještaja djece bez roditeljskog staranja i jačanja porodičnog oblika alternativne brige o djeci bez roditeljskog staranja i drugoj djeci koja su iz različitih razloga onemogućena da žive sa svojim roditeljima. Izražavam zahvalnost Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike i našim partnerima iz SAD-a na sufinansiranju prve godine rada ovog Centra, kao i resornom kantonalnom Ministarstvu na saradnji u uspostavljanju Centra. Ovo je tek prvi korak dugog puta pred nama, jer naša namjera je da SOS Dječija sela BiH razviju kapacitete za podršku svoj djeci smještenoj u hraniteljske porodice u Bosni i Hercegovini. Vjerujemo da ćemo uz pomoć naših partnera, prijatelja, kuma i kumova, u tome i uspjeti“, naveo je Malik Garibija, nacionalni direktor SOS Dječijih sela u BiH.

“Svakodnevni izazovi sa kojima se suočavaju roditelji su mnogobrojni, od emocionalne podrške do praktičnih izazova u životu. Jasno je onda da hraniteljskim porodicama, koje pružaju brigu i ljubav djeci treba još veća podrška zajednice i institucija. Prepoznali smo ovu ključnu potrebu i posvećeni smo tome da pružimo sve što je u našoj moći kako bismo ih podržali. U centru za hraniteljstvo Tuzla aktivno ćemo raditi na osiguravanju potrebnih resursa, edukacija i emocionalne podrške kako bismo osnažili sve uključene u proces hraniteljstva na području tuzlanskog kantona”, istakla je Slađana Skenderović-Cvitkušić, direktorica programa SOS Dječije selo Gračanica.

Centar će omogućiti prijem najmanje 20 hraniteljskih porodica godišnje u Program podrške, dok će fokus u 2025. godini biti na pružanju podrške specijaliziranim hraniteljskim porodicama. Porodice će biti uključene u Program podrške uz preporuku centara za socijalni rad TK i saglasnost hraniteljskih porodica. Tokom perioda podrške, SOS Dječija sela BiH će svakoj hraniteljskoj porodici dodijeliti voditelja slučaja koji planira i predlaže odgovarajuće postupanje i pruža stručnu podršku svakom pojedinačnom djetetu kroz izradu i praćenje individualnog plana razvoja u skladu sa planom zaštite. Uspostavljanje Centra za podršku hraniteljskim porodicama u Tuzlanskom kantonu se realizuje u okviru projekta i podrške Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.

Više informacija možete naći na: https://sos-ds.ba/hraniteljstvo/



Možda će Vas zanimati i: