BiH

Slučajevi kada se u BiH plaća carina za robu koju su građani kupili u inostranstvu




Građani BiH prilikom putovanja u inostranstvu često se pitaju da li će po povratku morati platiti određene dažbine za suvenire, ukrase, različite druge proizvode ili pak luksusznu robu koju su kupili u drugim zemljama.

Kako su za Fokus.ba pojasnili iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO), od plaćanja uvoznih dažbina oslobođena je roba koja je sadržana u ličnom prtljagu putnika koji dolazi iz inostranstva, a koja ne podliježe bilo kakvim ograničenjima ili zabranama, pod uslovom da takvi uvozi nisu komercijalnog karaktera.

Možda će Vas zanimati i:

“Pod pojmom ‘lični prtljag’ podrazumijeva se sva roba nekomercijalnog karaktera za ličnu upotrebu putnika ili njegovog domaćinstva uključujući i predmete koji služe putniku za vrijeme putovanja, pod uslovom da se može pružiti dokaz da je prilikom polaska putnika zaveden kao prateći prtljag kod kompanije koja ga je prevezla u BiH iz zemlje polaska”, naveli su iz UIO.

Iz ove institucije naglašavaju i da su bosanskohercegovački i strani državljani dužni prijaviti carinskom službeniku robu koju nose sa sobom prilikom prelaska carinske granice.

Iz UIO su naveli i da se carinske olakšice uz sljedeća količinska ograničenja po putniku i po danu primjenjuju na:

1. Robe nekomercijalnog karaktera, uključujući poklone i suvenire koji se nalaze u ličnom prtljagu putnika, a čija carinska vrijednost nije veća od 200 KM.

2. Proizvode od duhana:
– 200 cigareta ili
– 100 cigarilosa ili
– 250 grama duhana.

3. Alkoholna pića:
– 2 litre stonog vina,
– 1 litar alkohola ili žestokog pića od preko 22% vol.; ili 2 litra desertnog vina, pjenušca ili drugih pića.

4. Parfemi i toaletne vode:
– 60 cc/ml parfema,
– 250 cc/ml toaletne vode.

“Putnici mlađi od 17 godina nemaju pravo da uvoze robe navedene pod tačkom 2 i 3. Ukoliko za robu, koju putnik unosi u privatne svrhe, nije predviđeno oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina, na graničnom prelazu je moguće obaviti obračun i naplatu uvoznih dažbina u skraćenom postupku, osim za robu koja podliježe obaveznoj godišnjoj registraciji, pod uslovima da robu putnik nosi sa sobom, da vrijednost robe ne prelazi iznos od 1.500 KM i da se roba carini po jedinstvenoj carinskoj stopi od 10 % ad valorem”, zaključili su iz UIO.

 

Izvor: fokus



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button