Ipak, zbog toga što uslovi na fakultetu nisu prilagođeni osobama s posebnim potrebama, Delila Veladžić je morala napustiti studij i vratiti se u rodnu Kladušu.
Iako je nailazila na brojne poteškoće gdje god je boravila, Delila nije odustajala od toga da živi normalnim životom uz svesrdnu podršku svoje porodice. Po povratku u svoj rodni grad otvorila je masažni studio “Lilly”.
U Sarajevu je, u Centru za slijepu i slabovidnu djecu u Nedžarićima pohađala fizioterapeutsku srednju školu. Želja njene majke je bila da nastavi isti studij, no Delilu je studij engleskog jezika više zanimao.
“Studij sam morala napustiti zbog toga što mi materijal nije bio prilagođen. Nisam imala adekvatne uslove i zato sam nažalost morala odustati”, rekla je Delila.
Uprkos pokušajima da studira kao i svi drugi, neuslovna zgrada Filozofskog fakulteta i nastavni materijal primorali su je da napusti studij u konsultaciji sa svojim roditeljima, nakon čega je Delila obavila pripravnički staž, položila državni ispit i stekla licencu za fizioterapeuta.
“Moji roditelji su prije godinu i po dana odlučili da se vrate u Veliku Kladušu. U konsultaciji s njima šta bih željela ovdje raditi, oni i ja smo imali viziju, da otvorim salon za masažu. Našli smo prostor i iznajmljujem ga već godinu dana, a salon sam otvorila 20. aprila ove godine”, rekla je Delila
Iznenađena je, kako kaže, jer su mušterije jako zadovoljne njenim radom i već je stekla njihovo povjerenje.
“Ima ljudi koji se vraćaju više puta, što mi je jako drago, jer mi je drago da cijene moj trud i rad”, prokomentirala je Delila-
Za osam mjeseci uradila je, kaže, više od 250 masaža.
Njen pozitivni duh i želja za radom sigurno su inspirativni. Unatoč tome što ne vidi, Delila koristi tehnologiju i komunicira kao i svi mi preko društvenih mreža, šminka se i izlazi.
Njena priča treba potaknuti i druge osobe s invaliditetom za rad na sebi, a na nama je da im olakšamo svakodnevne uslove i pomognemo u životu.
Izvor: Radio Sarajevo