Tuzla

Skupština će raspravljati o lošem stanju u Univerzitetskom kliničkom centru u Tuzli










Skupština Tuzlaskog kantona raspravljat će o katastrofalnom stanju u Univerzitetskom kliničkom centru u Tuzli. Danas je održana i vanredna sjednica kantonalne vlade, a termin održavanja sjednice zakonodavnog tijela uskoro bi trebao biti utvrđen.

Naime, Vlada Tuzlanskog kantona na današnjoj vanrednoj sjednici upoznata je sa obavještenjem Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli, u vezi zahtjeva Skupštine Tuzlanskog kantona.

Kako je navedeno, u obavještenju se od vlade traži dostavljanje materijala u cilju zakazivanja tematske sjednice Skupštine Tuzlanskog kantona, shodno inicijativi zastupnika Asmira Hasića na temu problema i iznalaženja rješenja na Univerzitetskom kliničkom centru.

“Vlada je danas, imajući u vidu ranija postupanja i prethodno razmatranje informacije UKC-a, podržala stav te Javne zdravstvene te u cilju što bolje i obuhvatnije pripreme materijala za tematsku sjednicu, zatražila od Skupštine Tuzlanskog kantona da odredi dodatni rok u kojem bi Javna zdravstvena ustanova Univerzitetski klinički centar Tuzla poduzela sve aktivnosti radi dodatnog analiziranja trenutnog stanja i pronalaženja adekvatnih mjera za prevazilaženje istog u ovoj ustanovi te shodno tome upotpunila informaciju o stanju i poslovanju,” navedeno je iz Vlade Tuzlanskog kantona.

Univerzitetski klinički centar u Tuzli nalazi se u brojnim problemima, kojima dodatno doprinosi i davno dotrajala oprema.

Jedan od najvećih kliničkih centara u BiH, prije deset mjeseci nalazio se u finansijskoj dubiozi većoj od 92 miliona KM, a u proteklom periodu taj iznos je smanjen za blizu sedam miliona maraka.

Iako nadležni, posebno oni sa kantonalnog nivoa, poduzimaju korake u cilju stabilizacije stanja, veliki problemi su i dalje prisutni.

Među gorućim problemima je nedostatak adekvatne opreme, a kako su ranije potvrdili iz te zdravstvene ustanove čak 87 posto uređaja i opreme je izamortizovano.

U ovom trenutku pacijenti u UKC-u Tuzla nemaju mogućnost podvrgavanja radioterapiji jer su uređaji u kvaru, a dok traje nabavka novog linearnog akceleratora, osobe s onkološkim dijagnozama se šalju u druge centre u BiH.

U proteklom periodu veći dio javnosti konstantno je ukazivao na problem dugih listi čekanja, pa su samo naprimjer pacijenti, koji su morali biti podvrgnuti operativnom zahvatu ugradnje proteze kuka, ramena ili koljena čekali i po godinu dana.

Oni koji su bili u prilici, ne čekajući na UKC, operacijama su se podvrgli u privatnim zdravstvenim ustanovama. A pored dotrajale opreme, do dugih listi čekanja doveo je i odliv kadra u penziju, ali i na rad u druge zdravstvene ustanove, posebno one koji se nalaze u privatnom vlasništvu.



Izvor
Klix.ba

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button